Noční můrou pro tisíce řidičů je v současnosti Merhautova ulice v Brně. Kvůli všudypřítomným dírám a vystupujícím panelům se mnozí tento úsek snaží objíždět, jak jen to jde. Zoufalou situaci vyřeší rekonstrukce silnice, která po letech čekání začne už za pár dní.

„Raději když bude rok zavřená, ale ať už je v normálním stavu, protože tlumiče stojí více peněz než objížďka,“ konstatuje místní obyvatelka Lucie Střížová.

A další z místních, který se představil jako Václav, přizvukuje: „Silnice je na tom opravdu špatně, někde trčí kus kanálu, jinde zas něco jiného.“

Rekonstrukce za zhruba 115 milionů korun odstartuje už příští týden a dotkne se více než kilometrového úseku od křižovatky s ulicí Jugoslávskou po Provazníkovu. Ulice bude rozkopaná až do konce června.

Dopravní podnik se pustí do kompletní opravy celé tramvajové tratě, Brněnské komunikace se zaměří na povrch silnice. „Nic dalšího jako sítě nebo chodníky se opravovat nebude, i přesto však půjde o výrazné zlepšení,“ ubezpečuje radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Dopravní podnik odstraní staré panely, které jsou dnes často různě propadlé a hlučné, když po nich jedou auta. Nově koleje zalijí asfaltem.

„Místní jistě ocení snížení hluku a nám to výrazně prodlouží životnost tramvajové tratě,“ poznamenal provozní ředitel dopravního podniku Jan Seitl.

Tramvaj nepojede, auta jen v některých úsecích

Na změny se musejí připravit cestující MHD. Tramvajová linka číslo 5 bude mít po dobu výluky konečnou na Zemědělské. Spojení se Štefánikovou čtvrtí, kam běžně zajíždí, zajistí autobus číslo 46, který pojede po upravené trase.

„Z Provazníkovy pojede po Jugoslávské ulici, která je souběžná s Merhautovou, až k zastávkám v uzlu Jugoslávská, kde je přestup na tramvaje linek 3, 5, 9 a 11,“ popsal Seitl. 

Spoje linky 46, které budou posílené a pojedou v pětiminutovém intervalu jako dnes tramvaje, budou ve zmíněném uzlu končit. Nepojedou tak na dnešní konečnou na Erbenově u Mendelovy univerzity.

Zatímco tramvajová výluka potrvá po celou dobu rekonstrukce, pro auta budou vždy uzavřeny jen konkrétní úseky Merhautovy ulice. Je však jasné, že během opravy zmizí desítky parkovacích míst. „Už dnes je tady problém zaparkovat, hledám volné místo půl hodiny, při rekonstrukci to tedy bude zajímavé,“ míní řidič Václav.

A do budoucna se musí šoféři připravit i na změny kvůli tramvajovým ostrůvkům, které dnes u zastávek chybí. „Počítá se tam s takzvanými mysy, což je vytažená výška chodníku až ke kolejím, přes niž nejezdí auta. Ta jedou také po kolejích,“ přiblížil Seitl.

Kromě Merhautovy se opravy brzy dočkají i další frekventované ulice v centru – silničáři se pustí do Veveří. Podle původního plánu měl dopravní podnik opravovat jen trať až během prázdnin a měl zůstat zachován provoz po jedné koleji. Nakonec bude prací více, potrvají déle a přinesou víc omezení.

Úplná výluka tramvají

Už v březnu začnou silničáři měnit semafory na křižovatce Kotlářské a Veveří, následně je v půlce dubna vystřídají dělníci, kteří na několika místech opraví nejhorší úseky vodovodu a kanalizace.

„Jedná se především o stranu při cestě z centra, kde proto budou částečné uzavírky. Teprve uvidíme, jak bude organizována cesta trolejbusů, které tudy projíždějí,“ uvedla koordinátorka dopravních uzavírek ve městě Vlasta Jágerová.

Dopravní podnik na práce pod zemí následně naváže, na prázdniny plánuje úplnou výluku tramvají, které budou končit na Konečného náměstí. Do toho silničáři opraví povrch silnice a lokálně i chodníky. „Pravděpodobně bude na Veveří během prázdnin úplná uzavírka pro veškerou dopravu,“ doplnila koordinátorka.

Lucie Střížová by však na seznamu opravovaných silnic ráda viděla ještě jednu, kterou považuje dokonce za horší, než je Merhautova – Lesnickou ulici. „Ta je ještě v bídnějším stavu, lituji tamní obyvatele,“ shoduje se s ní i Václav.

Brno její opravu pro letošek i kvůli možné kolizi s Merhautovou nemá v plánu, příští rok už však přijde řada i na ni. „Vše už je projektově připravené. Bude se tam rekonstruovat kanalizace, vodovod, tramvajová trať i povrch silnice,“ slíbila Jágerová.