Královéhradecký kraj prvně vyzkoušel architektonickou soutěž podle pravidel České komory architektů. Ukázalo se, že díky ní může i výrazně ušetřit. Tělocvična pro tři krajské střední školy v Nové Pace, na kterou se soutěže zúčastnilo 35 návrhů, by mohla být až o polovinu levnější, než kraj předpokládal.

V soutěži dosud běží lhůta pro odvolání. Podle porotců zvítězil úsporný návrh bratislavského studia Studený architekti, které navrhlo sportovní halu u Gymnázia a Střední pedagogické školy v Nové Pace za něco přes 30 milionů korun. Kraj přitom původně počítal se sumou kolem 75 milionů bez daně.

„Potvrdilo se, že architektonická soutěž má smysl, protože vítězný návrh je jednak zajímavě minimalistický a jednak je oproti jiným návrhům investičně méně náročný. Bude mít i menší náročnost na provoz,“ říká náměstkyně hejtmana pro školství, kulturu a sport Martina Berdychová (Východočeši).

Soutěž stála kraj milion korun. Hejtmanství si na ni nenajalo žádného organizátora, ale uspořádal ji investiční odbor kraje. V sedmičlenné komisi byli čtyři architekti. Kromě kvality návrhu hodnotili i náklady na stavbu a provoz budovy. Vše probíhalo anonymně.

Vítězný návrh získá odměnu 430 tisíc korun, druhý 220 tisíc a třetí 100 tisíc. Kromě toho komise udělila i mimořádnou cenu za celkové pojetí areálu. Všechny návrhy chce kraj představit na výstavě ve svém sídle a později i v Nové Pace.

„Rada kraje už závěry komise potvrdila, ale nyní musíme čekat patnáct dnů, než vyprší termín pro odvolání účastníků. Pak budeme s vítězem jednat o smlouvě na projektové práce ve všech stupních přípravy,“ pokračuje Berdychová. Kraj smlouvu uzavře v jednacím řízení bez uveřejnění. Odhadovaná cena projektové dokumentace je do pěti milionů korun.

Škola je výrazná, architekt přidával jen střídmě

Vítězný návrh ateliéru Studený architekti z Bratislavy se soustředil především na účelnost stavby. Podle Berdychové nepoužívá žádné speciální materiály a odhadovaná cena je tak na polovině předpokládaných nákladů. Přesto si chce kraj nechat v rozpočtu rezervu, kdyby se nakonec ukázalo, že realizace bude dražší než podle odhadu v soutěži.

„Snažili jsme se zadání jít naproti způsobem, který by vyžadoval nejméně úprav území. Škola má výraznou architekturu. Myslíme, že svým objemem a výrazem ve městě a ve svém okolí hraje určitou roli. Snažili jsme se jí přidat něco, co jí nekonkuruje ani objemově, ani výrazově a spíše vyplňuje narušení, které vzniklo časem různými dodatky,“ vysvětluje architekt Ján Studený, který stojí třeba za přestavbou pardubického sportovního areálu Dukla.

Sportovní hala pro výuku tělesné výchovy vyroste v areálu Gymnázia a Střední pedagogické školy v Nové Pace mezi školní budovou a železniční tratí. Ta má nyní malou tělocvičnu, která stávající výuce nevyhovuje.

„Máme v budově původní tělocvičnu z roku 1910, která je technicky už v dost zanedbaném stavu a prostorově už neodpovídá trendům dnešní doby. Navíc máme kromě gymnázia ještě obory předškolní a mimoškolní pedagogiky, kde je tělesná výchova jako profilový předmět a zázemí pro její výuku už je naprosto neodpovídající,“ upozorňuje ředitel školy Pavel Matějovský.

Nová hala by měla mít 42 metrů na délku, 24 na šířku a vysoká má být 8 metrů. Součástí bude vlastní sociální zařízení, hlediště i parkovací místa, aby mohla sloužit i veřejnosti.

Kraj měl požadavek, aby se v hale mohly konat dvě hodiny tělocviku vedle sebe. Sportoviště totiž nemá sloužit jen gymnáziu, ale také sousední integrované střední škole s elektrotechnickými a strojírenskými obory a střední škole gastronomie a služeb na zhruba 400 metrů vzdáleném Masarykově náměstí.

Obě mají podobný problém. Integrovaná škola nyní tělocvičnu nemá vůbec a musí si pronajímat nedalekou sokolovnu, gastro škola má malou tělocvičnu, která stejně jako na gymnáziu už nevyhovuje. Na stavbu přispěje i město, které prosadilo horolezeckou stěnu. Projekční práce mají trvat do listopadu 2021. Stavba by pak měla trvat 16 měsíců.

u škol v nové pace vznikne sportovní hala, vítězný návrh je i úsporný - idnes cz