Příprava přestavby pražského smíchovského nádraží v moderní železniční a autobusový terminál se komplikuje. Když v pondělí radní vyhlásili vítězem stamilionové zakázky sdružení Metroprojektu a SUDOP, neskončila ještě lhůta pro odvolání konkurenčnímu sdružení vedenému firmou Afry. Ta nabízela přípravu projektu o 14 milionů levněji a z tendru byla vyloučena pro banální administrativní pochybení.

„Vítězný zhotovitel pro nás zajistí úplně všechno. Začne rozpracovávat technické podmínky, zajistí dokumenty pro územní rozhodnutí, pak stavební povolení a nakonec připraví dokumentaci pro výběr zhotovitele,“ řekl v pondělí náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Nyní už magistrát oficiálně uvádí, že výběrové řízení ještě neskončilo. Afry se totiž postupem Prahy cítí poškozená a chystá odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). 

„Lhůta pro vyloučení z výběrového řízení trvala do 31. března, my jsme se proti vyloučení ve lhůtě odvolali, ještě před tím ale rada města vyhlásila vítězem konkurenčního uchazeče,“ řekl MF DNES ředitel Afry Ivo Šimek. Firma nyní podle pravidel zákona o zadávání veřejných zakázek počká patnáct dní, zda magistrát své rozhodnutí zreviduje a podle toho se rozhodne o případné stížnosti k ÚOHS. 

Magistrát navíc finančně nejvýhodnější nabídku nevyloučil proto, že by nesplňovala profesní nároky kladené na projekční kancelář, ale kvůli administrativní chybě. Součástí závazné nabídky v soutěži byl i požadavek na složení kauce vy výši 2,5 milionu korun. Tu vyloučené sdružení složilo u Československé obchodní banky. Na místo originálního dokumentu o složení garance ale do nabídky přiložilo jen kopii dokumentu. 

Oprávněnost vyloučení zpochybňuje původně švédská projekční firma, která na českém trhu začala působit teprve před pár měsíci, ze dvou důvodů. Prvním z nich je skutečnost, že i v dřívějších výběrových řízeních v Česku bylo doložení bankovních garancí kopií dokumentu akceptováno. Druhou pak otázka, proč magistrát na místo výzvy k doplnění originálního dokumentu přistoupil rovnou k vyloučení jednoho z účastníků.

„Pro dodavatele existují v zadávacím řízení zákonné náležitosti a s jejich nesplněním je spojena povinnost dodavatele vyloučit, a to i přesto, že by jeho nabídka byla ekonomicky nejvýhodnější,“ reagoval mluvčí magistrátu Vít Hofman. Odmítl zároveň i kritiku plynoucí z toho, že magistrát nerespektoval lhůty stanovené zákonem.  

„Vyloučení dodavatele ze zadávacího řízení nikterak nebrání zadavateli v tomto řízení pokračovat a činit v něm další úkony, a to i přesto, že vyloučenému dodavateli ještě neuplynula lhůta pro podání námitek. Opačný přístup by vedl ke zbytečným prodlevám v již tak dost složitém a časově náročném postupu při zadávání veřejných zakázek, dodal Hofman.