Koberce používáme k dekoraci a izolaci svých domovů již několik tisíc let. Tyto textilie dokážou tlumit hluk, zahřejí naše chodidla v mrazivých dnech a patří také k předním designovým doplňkům. V poslední době jejich obliba ale spíše klesá. V módě jsou totiž minimalistické interiéry s malým množstvím doplňků. Koberce bychom ale neměli zatracovat. Byla by to škoda.

Nohy v teple a zdravé klouby

Nespornou výhodou koberců je jejich snadná a velice rychlá pokládka. A pokud jste zimomřiví, oceníte jejich izolační vlastnosti. Není nic příjemnějšího než se procházet po koberci s jemným vysokým vlasem. Koberce přitom nemusejí zatracovat ani alergici a astmatici. Odborníci z výzkumného ústavu v Cáchách zjistili, že prach a alergeny se daleko více víří na podlaze než na koberci.

Tyto textilie dále tlumí hluk, čímž zlepšují akustiku v místnosti. Za koberec v domě vám také poděkují vaše klouby. V neposlední řadě jde o skvělý designový prvek, stačí ho vyměnit a rázem se interiér promění téměř k nepoznání.

Koberec vs. podlaha

Abychom zůstali nestranní, přiznejme, že například plovoucí podlaha s vytápěním poskytuje při chůzi obdobně příjemný pocit a komfort jako koberec. Mezi obecné nevýhody podlahových textilií patří navíc jejich poměrně krátká životnost. Problémem mohou být též otlaky z nábytku, které se na vláknech snadno vytvoří. Pokud se chcete tomuto problému vyhnout, vybírejte koberce s vyšším vlasem.

Nakupujte s rozmyslem

Před výběrem koberce je nutné si ujasnit, co od něho vlastně očekáváte a kam ho plánujete umístit. Koberce jsou velmi vhodné do obýváků, ložnic a dětských pokojů, tedy – jednoduše řečeno – tam, kde chcete docílit útulného prostoru. Vedle těchto místností je lze položit klidně i do dlouhé chodby či předsíně, kam patří tzv. zátěžové koberce. V neposlední řadě je při koupi důležité myslet na to, aby koberec designově ladil se zbytkem interiéru. Shaggy koberce jsou trendy a při vhodném použití se hodí do každého interiéru. Zdroj: KUPRYNENKO ANDRII, Shutterstock

Na materiálu záleží

Pokud hledáte koberec, který bude plnit především designovou funkci, pak volte kusové koberce s vyšším vlasem – tzv. shaggy. S oblibou se používají hlavně do skandinávsky laděných interiérů. V případě, že má váš vysněný koberec tlumit hluk, dejte přednost celoplošné variantě. Co se týče materiálů, můžete vybírat hned z několika možností. Mezi levnější alternativy řadíme varianty z umělého vlákna (nejčastěji polypropylenu či polyamidu), zatímco mnohem dražší jsou koberce vyrobené z vlny či hedvábí. Vlněný koberec má proti umělému výhody hlavně v podobě delší životnosti a stálobarevnosti vláken. Navíc jde o obnovitelný materiál, což je dnes v kurzu. Mezi další přírodní a zároveň moderní materiály patří též kokosová vlákna nebo juta. Koberce jsou neodmyslitelným prvkem mnoha interiérů. Dříve byly výsadou králů. Zdroj: Photographee.eu

Trendy pro rok 2020

Letošní rok jsou v módě koberce nejrůznějších barev a motivů. Z barev je trendy zelená, klasická bílá a černá, ale i jasné barevné odstíny. Výrazné koberce se budou skvěle vyjímat právě v minimalistických interiérech, kam vnesou život. Milovníci extravagance mohou sáhnout po orientálních vzorech z oblasti Persie, Střední a Malé Asie, Číny nebo Indie. Zaručujeme, že tkanina s takovými obrazci rozhodně zaujme. Britská designérka Lara Bohinc navrhla řadu koberců, inspirovala se motivem japonských zahrad, foto: archiv https://kasthall.com V tomto roce přicházejí do módy i nástěnné koberce s motivy japonských zahrad. Například pro švédskou značku Kasthall je navrhla britská designérka Lara Bohinc. Inspirovala se právě japonskými zenovými zahradami, v nichž se prolínají prázdné čisté prostory s hustě osázenými plochami. Tento motiv zpracovala pomocí rozmanitých geometrických obrazců, na výrobu byly použity různé druhy vlny a plstěné příze. Nástěnný koberec je vhodný jako dekorativní doplněk bytu, ale i jako tepelná, případně akustická izolace na zeď u postele.