Jedinečnou šanci budou mít od čtvrtka lidé, kteří v letních měsících navštíví Muzeum Cheb. Výstava nazvaná Muzeum se představuje aneb muzeum nejsou jen pavučiny… dovolí nahlédnout do části bohatého sbírkového fondu, z něhož většina je uložena v depozitářích a na veřejnosti je k vidění jen příležitostně.

Instalace výstavy Muzeum se představuje aneb muzeum nejsou jen pavučiny....

„Cílem výstavy je ukázat různorodost muzejní sbírky a informovat o tom, jak se o sbírkové předměty pečuje i jakým způsobem je muzeum získává,“ informuje Markéta Plevná Šalátová z Muzea Cheb.

Ve výstavním sále muzea se představí polovina z šestadvaceti muzejních podsbírek. Před očima návštěvníků se tak objeví vzácné předměty například z kolekcí zaměřených na archeologii, historický nábytek či textil. V expozici bude možné vidět například lidový nábytek, který jeho majitelé před lety převezli do Švýcarska a nyní jej věnovali chebskému muzeu. 

Nábytek se tak symbolicky vrátil na místo, kde jej mistři truhláři vyrobili. „Jedná se o malovanou skříň, datovanou k roku 1807, a chebská malovaná křesílka s vyřezávanými figurkami v kroji. Ta vznikla někdy v druhé polovině 19. století,“ upřesňuje Plevná Šalátová.

Návštěvníci budou moci obdivovat i barokní sochy z 18. století, které pocházejí ze zaniklého kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ten stával v bloku domů u Jakubské ulice. V rámci výstavy muzeum ukáže i pokojíčky pro panenky s dochovaným dětským mobiliářem z konce 19. století či součásti krojů zastoupené v podsbírce Textil. Jedná se o čelenku, čepice či šperky. Představeny budou i stále se rozšiřující podsbírky Botanika, Archeologie a Současné dějiny.

„V rámci vernisáže, která začne v 17 hodin, bude zpřístupněna i další místnost Valdštejnského okruhu. V ní je nově umístěna vycpanina Valdštejna oblíbeného koně spolu s dalšími exponáty k tématu Albrechta z Valdštejna a třicetileté války,“ láká k návštěvě Plevná Šalátová.

Kromě samotné výstavy se však bude na co dívat i v ostatních expozicích Muzea Cheb. Pozornost si zaslouží bohatě vyšívaná oltářní přikrývka Chebské antependium patřící k nejstarším církevním korálkovým výšivkám v republice. Pravděpodobně byla zhotovena klariskami v chebském klášteře kolem roku 1300. Původně zdobila kapli na chebském hradě, později byla přenesena do kaple sv. Jošta. Muzeum se také chlubí nejstarším zvonem u nás. zavřít ×