Výpadek až dvě stě milionů korun v rozpočtu pro příští rok odhaduje kvůli pandemii koronaviru Opava. Na investice si vezme čtyřsetmilionový úvěr a chystá škrty. Na poplach už bijí divadelníci, kvůli úsporám podle nich zanikne operní soubor ve Slezském divadle.

Ve Slezském divadle v Opavě je kvůli nařízeným úsporám značně neklidno.

Ve Slezském divadle v Opavě je kvůli nařízeným úsporám značně neklidno. | foto: Adolf Horsinka

„Na příští rok u příjmů předpokládáme výpadek v řádech 150 až 200 milionů. Počítat musíme i s výpadky na další roky, nejméně do roku 2023,“ řekl primátor Tomáš Navrátil. Dodal, že už letos městským organizacím, odborům magistrátu i obchodním společnostem zadal úspory zhruba ve výši 13 procent.

„Na příští rok si musíme říct, kolik a kam můžeme dát. Zkoušíme hledat snížení nákladů,“ upřesnil. Nižší budou rozpočty organizací města i odborů, na investice si Opava půjčí 400 milionů. Ty pokryjí předfinancování pěti velkých akcí, mimo jiné stavbu kanalizace v Komárově a Suchých Lazcích.

„Jde o investice, na něž je poslední možnost čerpat dotace,“ dodal Navrátil s tím, že po proplacení dotací město může peníze bance hned vracet.

Diskuse se již vyostřila v oblasti kultury, opavští divadelníci protestují, razantními škrty podle nich přijde o práci operní soubor. „Jsem konfrontovaná s nepochopitelným nezájmem zachovat opavské specifikum, tedy vícesouborové divadlo,“ vystoupila za divadelníky tento týden na jednání zastupitelů klavíristka Libuše Vondráčková.

Pokyn k roční úspoře třicet milionů

Slezské divadlo je i jedním z důvodů nedávného konce koalice v Opavě. „Primátor dal bez projednání pokyn divadlu na úsporu 30 milionu pro rok 2021. Úspora v uvedené výši není možná bez porušení programového bodu udržení dvousouborového divadla stávající koaliční smlouvy,“ uvedla odstoupivší náměstkyně Hana Brňáková.

Podle primátora se zatím opera neruší. „S ředitelem divadla hledáme možné varianty,“ sdělil. Nutnost změn ale potvrdil. „Musí dojít k navýšení vstupného. Divadlo musí vyjíždět i ven a takto navýšit své příjmy,“ uvedl příklady. 

S nižším rozpočtem se počítá rovněž pro Technické služby, dopravní podnik či knihovny ve městě.