Stovky milionů korun investují energetické firmy do modernizace a posílení rozvodné sítě v regionu. Týká se to zejména Frýdecko-Místecka, spolehlivější a nové dodávky elektřiny se však týkají například Opavska nebo Novojičínska.

Rozvodna v Lískovci na Frýdecko-Místecku se po mnoha letech dočká modernizace.

Rozvodna v Lískovci na Frýdecko-Místecku se po mnoha letech dočká modernizace.

Hlavně na firmy na Frýdecko- Místecku, ale třeba rovněž v mošnovské průmyslové zóně cílí společnost ČEZ.

„Zahájili jsme modernizaci strategické rozvodny Lískovec, která napájí nejen Frýdek-Místek a část Beskyd, ale také velké průmyslové firmy v regionu od Biocelu Paskov až po nové společnosti sídlící v mošnovské zóně,“ přiblížil velkou investici Vladimír Sobol, mluvčí společnosti ČEZ. „Obnova rozvodny, do které energetici dají 393 milionů korun, by měla být hotová v polovině roku 2023.“

Na tři roky se modernizace protáhne hlavně proto, že se uskuteční za plného provozu. Vedle pomoci průmyslovým podnikům je důvodem modernizace také rostoucí počet domácích fotovoltaických elektráren. Ty totiž přinášejí zvýšené nároky na odolnost sítě.

„Nové parametry rozvodny nám umožní budoucí navýšení zkratové odolnosti, což zlepší podmínky pro připojování zdrojů, které jsme dříve nemohli uspokojit, včetně rostoucího počtu domácích fotovoltaických elektráren,“ vysvětlil Radim Černý, místopředseda představenstva ČEZ Distribuce.

Větrné elektrárny vzbuzují i nevoli

Počet malých a středních zdrojů v síti neustále přibývá. Na Frýdecko-Místecku se nyní například chystá stavba malé vodní elektrárny v Jablunkově-Žihli, začínají se řešit například studie EIA pro větrné elektrárny v Třebomi a v Sudici na Opavsku, kde se ale část obyvatel proti jejich stavbě bouří. Ty by pak případně využívaly jiné rozvodny než Lískoveckou.

Ta byla vybudována už v roce 1952 a její stáří ovlivňuje i současný provoz. Rozvodna společnosti ČEZ kvůli tomu zatím nemůže být řízena z centrálního dispečinku, její provoz se musí řídit přímo z místa. 

I to se má nyní upravit. „Celý řídící systém se po modernizaci změní, což přinese snížení poruch a zvýšení bezpečnosti dodávek. Vše se navíc zjednoduší tím, že budeme rozvodnu řídit z centrálního dispečinku,“ dodal Černý.

V bezprostřední blízkosti 110kV rozvodny společnosti ČEZ je v Lískovci také 220/110kV rozvodna společnosti ČEPS, jeden z klíčových bodů přenosové soustavy v kraji.

Huť potřebuje více energie pro hybridní technologii

Společnost ČEPS nedávno dokončila, shodou okolností také nákladem 400 milionů korun, modernizaci vedení V460 mezi rozvodnami v Albrechticích a v Nošovicích. Modernizací se kapacita vedení zvýšila zhruba o polovinu.

„Rekonstrukcí jsme posílili spolehlivost dodávek elektrické energie v regionu Moravskoslezského kraje a zároveň jsme učinili další krok k přípravě přenosové soustavy České republiky na rostoucí nároky v odvětví energetiky nejen v tuzemsku, ale i v evropském měřítku,“ prohlásil Stanislav Votruba, člen představenstva ČEPS.

Posílení přenosové soustavy přivítají například ve společnosti Liberty Ostrava, kde se chystá modernizace ocelárny. Současné tandemové pece chce firma nahradit hybridní technologií na výrobu oceli, pro kterou plánuje vybudovat přívod vysokého napětí právě z rozvodny v Nošovicích.