Zastupitelé odsouhlasili návrh zadání územního plánu města České Budějovice. Kromě bydlení se má zabývat také životem v okolí řek či významnými investičními záměry, jako je nová budova Jihočeského divadla.

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Marek Podhora

Českobudějovičtí zastupitelé odsouhlasili zadání nového územního plánu bez potíží. Důležitý dokument zmiňuje například kapacitu zastavitelné plochy, výstavbu výškových budov, zábavní vodní centrum a další významné projekty, které ovlivní podobu města.

Podle náměstka primátora Juraje Thomy (OPB) je schválení dokumentu prvním důležitým krokem.

„Rád bych zdůraznil, že nyní ještě nepředjímáme podobu nově vznikajícího územního plánu. Nerozhodujeme o tom, které území bude jak využito. Jisté ale je, že nový územní plán bude zcela odlišný dokument než ten současný,“ uvedl.

Vedení radnice od materiálu očekává, že bude jednodušší a také průlomový. Komisi, která nad návrhem zadání jednala, tvořili zástupci všech zastupitelských klubů. I proto pro něj včera bez potíží hlasovalo 44 zastupitelů. Některé výhrady či připomínky měli opoziční Piráti, kteří ale upozornili na to, že zadání podporují.

„Myslím, že tam jsou některé pozitivní novinky, jež v předchozím územním plánu nejsou. Vidíme tam například téma klimatického urbanismu, zastavění některých ploch, především v centru města, kulturními stavbami, kde mám na mysli Mariánské náměstí a prověření Senovážného náměstí,“ připomněl Svatomír Mlčoch (Zelení, v zastupitelstvu za Piráty) například plánovanou investici do nové budovy Jihočeského divadla.

Materiál počítá se 110 tisíci obyvateli

Ocenil i rozvoj cyklistické dopravy a zmínil novinku v podobě dopravy lodní.

„Ale byli bychom neradi, kdyby při definitivním schvalování byla lodní motorová doprava příliš upřednostňována na úkor jiného využití těchto přírodních lokalit k jiným aktivitám. Znepokojení na naší straně avizujeme. Všimli jsme si, že se na slepém rameni Malše objevil apartmánový hausbót. Je tam tedy otázka nějakých limitů,“ upozornil Mlčoch.

Na něj reagoval architekt Pavel Grasse, který se na přípravě budějovického územního plánu podílí.

„Využití řeky pro lodní dopravu vyvažuje bod, který jsme zařadili v poslední fázi. Jde o to, že neopomenutelným a respektovaným podkladem pro návrh územního plánu bude studie Město a voda. Ta se zabývá využitím okolí řeky,“ reagoval.

V dokumentu, který zastupitelé schvalovali, jsou ale i další zajímavé body. MF DNES vybrala některé z nich. Z návrhu zadání například vyplývá, že rozvoj podmínek pro bydlení počítá s růstem počtu obyvatel na úroveň zhruba 110 tisíc ze současných 94 tisíc.

Materiál má také řešit možnost zastavění některých volných pozemků. V případě bydlení je to třeba lokalita Suchomelská. Řeší i zákaz výstavby tam, kde to není pro rozvoj města vhodné.

Myslí na kulturu i zábavu

Návrh územního plánu má rovněž prověřit možnost výstavby výškových budov či podmínky pro systém městských parků. Naopak je cílem zmírnit slabé stránky města, kam řadí takzvané tepelné ostrovy či vysoký podíl panelových bytů.

Materiál zmiňuje i některé konkrétní investice. Stanovit má podmínky pro umístění nové budovy divadla a filharmonie s podzemním parkovištěm na Mariánském náměstí, umístění Science centra, akvaparku či sportovní haly.

Lokalit a témat je v materiálu, jenž je na webu města, celá řada. Nyní z něj bude vycházet při tvorbě samotného nového územního plánu brněnská společnost Institut regionálních informací.

„Práce začínáme v okamžiku, kdy dostaneme schválené zadání. Na zpracování budeme mít zhruba šest měsíců, pak má město možnost připomínkovat,“ oznámil jednatel firmy Michal Hadlač.

Příprava územního plánu Českých Budějovic nebyla jednoduchá. Loni na jaře Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil rozhodnutí radních, kteří na přelomu roku anulovali soutěž na zhotovitele dokumentu. Tím byl právě Institut regionálních informací. Město podle úřadu zrušení dostatečně nezdůvodnilo.

Nyní platí původní plán z roku 2000, ale do roku 2022 je potřeba mít nový. Až ho brněnská firma připraví, budou se jím zabývat zástupci města.