Podlahové vytápění je v posledních letech velmi oblíbeným způsobem, jak efektivně zatočit se zimou v obytných objektech. Díky svým nesporným kladům se rovněž řadí mezi vytápění vhodná pro nízkoenergetické objekty. Aby ovšem správně fungovalo, je třeba znát nejen jeho silné stránky, ale zejména ty slabé – a to včetně jeho účinnosti v kombinaci se zvolenou podlahovinou.

Jak to funguje

Při konvenčním, sálavém vytápění (radiátory, konvektory), na které je většina z nás zvyklá, probíhá ohřívání místnosti předáním tepla z topného tělesa okolnímu vzduchu, který následně teplo předává stěnám a veškerému zařízení v místnosti. Vzduch má proto vyšší teplotu než prostředí, ve kterém se nachází, a v místnostech vzniká proudění a zvyšuje se prašnost.

Podlahové vytápění ovšem funguje na principu sálavého tepla, které od podlahy stoupá do vyšších částí místnosti, ohřívá stěny a zařizovací předměty a od těch se dále ohřívá vzduch v místnosti. Teplo se tak po místnosti šíří rovnoměrně. Tento způsob vytápění má proto tři nesporné výhody:

  1. ohřeje i nejstudenější podlahu, a tak zabrání pocitu studených nohou při chůzi naboso,
  2. snižuje prašnost místnosti, jelikož proudění není tak významné jako v případě jiných způsobů vytápění,
  3. umožní vytápět místnost na teplotu o 2-3 °C nižší, než kolik bychom museli vytápět v případě konvenčních těles, i přesto však v místnosti dosáhneme požadované tepelné pohody.

A zde je třeba si uvědomit, že každý stupeň navíc, o který vytápíme místnost, zvýší náklady na vytápění o zhruba 5 %.

Thermofix Topol bílý 12144 1
Thermofix Topol bílý, 12144-1 | Zdroj: Fatra

Proč ano: jaké jsou výhody

  • menší průvan a prašnost,
  • odpadá nutnost uklízet prach usazený přímo na otopném tělese,
  • optimálnější relativní vlhkost vzduchu,
  • vytápění na nižší teplotu, a tedy nižší náklady za vytápění,
  • volné místo, které by jinak zabraly radiátory a jejich nejbližší okolí,
  • vhodné pod většinu podlahovin,
  • poruchy jsou vzácné, pokud byla instalace provedena pečlivě a z kvalitních materiálů.

Proč ne: jaké jsou nevýhody

  • pomalejší nástup ohřívání místnosti,
  • nevhodné pro prostory s potřebou vytápění v krátkých cyklech či s potřebou rychlého nástupu vytápění,
  • vyžaduje promyšlené rozmístění nábytku,
  • vyšší pořizovací cena, vyšší cena za instalaci.

Aby vytápění správně fungovalo…

Pro správnou funkci podlahového vytápění je třeba vybrat odpovídající podlahovinu. Ano, podlahové vytápění je vhodné pro většinu povrchů, snad jen s výjimkou koberců, přesto existují plusy a mínusy, které stojí za to zvážit, než začneme s realizací.

Thermofix Břidlice stříbrná 15410 1
Thermofix, Břidlice stříbrná, 15410-1 | Zdroj: Fatra

Keramická podlaha, dlažba, je obecně považována za povrch nejvhodnější pro podlahové vytápění právě kvůli ohřívání povrchu podlahy, který je jinak chladný a studí do nohou. Vhodná je zejména i díky nejnižšímu tepelnému odporu ze všech podlahových krytin – teplo tak snadno a rychle přechází do interiéru. Je ovšem třeba počítat s tím, že jakmile přestaneme na jaře topit, podlaha bude prostě a jednoduše studená.

Laminátová podlaha je tím náročnější na vytápění místnosti podlahovým vytápěním, čím je laminát tlustší. Je proto třeba vybírat vhodné podlahové vytápění s dostatečným výkonem, aby vůbec došlo k vytopení místnosti a všechno teplo neskončilo jen v podlaze.

Dřevěná a korková podlaha, stejně jako koberce, jsou obecně vnímané jako zcela nevhodné pro podlahové vytápění. Proč? Jejich tepelný odpor je příliš vysoký a přenos tepla do interiéru více méně zcela neefektivní.
Vinylová podlaha se opět řadí mezi podlahy, které jsou vhodným povrchem pro kombinaci s podlahovým vytápěním.

3D řez THERMOFIX
Thermofix | Zdroj: Fatra

Nejlepší variantou je použití lepených vinylových dílců, které se vyznačují nejrychlejším přenosem tepla do místnosti. Mezi takové lze zařadit například luxusní vinylové dílce Thermofix od českého výrobce Fatra. Tyto dílce jsou ideální podlahou k podlahovému vytápění, ale i výbornou volbou pro jakýkoli interiér – Thermofix totiž nabízí až 62 různých dekorů, takže si vybere opravdu každý!

Nejen vinylové dílce ovšem disponují ideálními vlastnostmi. Všechny vinylové podlahy obecně mají velmi příznivé hodnoty tepelného odporu zcela srovnatelné s dlažbou, takže rozhodně je z čeho vybírat.

Pokud tedy chceme instalovat podlahové vytápění, měli bychom se zaměřit na keramické a vinylové podlahy. Ty vinylové ovšem, na rozdíl od keramických, nestudí!