Silnice I/35, hlavní dopravní tepna Pardubického kraje, se po roce opět promění ve staveniště. Dopravní omezení budou řidiči muset snášet po několik měsíců na třech místech. Před hřebečským tunelem, u obce Řídký a u Lačnova.

ilustrační snímek

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zveřejnilo plán oprav na tento rok, které by mohly v Pardubickém kraji stát až tři čtvrtě miliardy korun. Je z něj zřejmé, že silničáři chtějí dokončit postupnou opravu silnice I/35 předtím, než na ni pustí auta z prvního úseku dokončené dálnice D35 mezi Opatovicemi a Časy. Ta má být hotova na konci roku.

V posledních dvou letech ŘSD investovalo do vylepšení průtahů Vysokým Mýtem a Litomyšlí, opravilo i části silnice I/35 kolem obou měst. Teď se opravy přesouvají na úsek Hrušová – Řídký. Oprava pětikilometrového úseku se má odehrát mezi dubnem a srpnem letošního roku.

Velké zdržení může řidičům způsobit i oprava přes zimu zničené vozovky v délce přes sedm kilometrů od Gajeru až za Lačnov, která vyjde na 150 milionů korun. Podrobnosti o tom, jak velká budou omezení, zatím starostové nemají. Mikuleč ale počítá s tím, že místní opravy pocítí.

„I kdyby přes nás nevedla objízdná trasa, tak lidé, kteří to tu znají, si tudy budou zkracovat cestu. Radost z toho nemáme,“ uvedl starosta Mikulče Josef Dvořák.

Ředitelství silnic a dálnic má ale poměrně velké plány po celém kraji. Například chce v Pardubicích zbořit starý a postavit nový most nad železniční tratí na silnici I/36.

Obnovy se dočká i průtah Chrudimí

Chrudim by se měla zase dočkat kompletní opravy průtahu městem na bývalé silnici I/37, která je po zprovoznění obchvatu vedena jako silnice II/324.

„Nepředpokládám velká omezení, silnice je dost široká, bude se dělat vždy jedna polovina,“ řekl starosta Chrudimi František Pilný.

Horší to budou mít řidiči na trase mezi Svitavami a Poličkou. ŘSD tam plánuje obnovit asfaltový kryt od dubna do září tohoto roku. Úsek ze Svitav do Vendolí je z loňska hotov. 

„Podle toho, co nám říkal projektant, bude při opravě podobný režim, jako když se to dělalo před patnácti lety. Místní projeli, ostatní měli problém. Detaily ale ještě neznám. Silnice se měla opravovat už loni, tak doufám, že to tento rok dopadne,“ řekl starosta Květné Petr Škvařil. 

Oprava tunelu Hřebeč bude trvat půl rokuHřebečský tunelDalší podstatné omezení na silnici I/35 letos čeká na řidiče před Moravskou Třebovou, kde silničáři opraví tunel Hřebeč za 92 milionů korun. 
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavře tunel na půl roku a auta budou jezdit objížďkou po serpentinách původní hlavní silnice, po níž vedl hlavní tah na Moravu ještě před otevřením tunelu v roce 1997. Objízdná trasa prošla loni rekonstrukcí, aby bylo možné na ni převést dopravu v obou směrech. Oprava tunelu zahrnuje stavební práce spočívající v opravě ostění tunelového tubusu, nového systému izolace proti vodě, sanační práce a rozdělení tubusu na jednotlivé dilatační sekce.„Vzhledem k tomu, že tunel I/35 Hřebeč bude nově zařazen do jiné bezpečnostní kategorie, dojde k modernizaci jeho technologické části, kdy bude provedena reinstalace videodetekce a kamerového systému, řídicího systému, požární ochrany, nového LED osvětlení včetně proměnného dopravního značení a světelné signalizace, odvětrání a vzduchotechniky,“ uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.Dodala, že v rámci této zakázky budou souběžně probíhat stavební a sanační práce na stabilizaci proudového sesuvu u východního portálu tunelu. Tyto speciální práce se mohou provádět nezávisle pouze za dopravního omezení, tedy bez uzavírky tunelu.