Střešní asfaltové šindele si v posledních letech vydobyly pevné místo na našem trhu. Jejich životnost se pohybuje od 30 do 60 let a vždy závisí na typu šindele, kvalitě pokládky, konstrukci krovu a řešení odvětrání střechy.

Ideální doba na pokládku je konec jara a začátek léta – krytina bude mít dostatek času, aby se lepicí body kvalitně spojily a krytina odolala i zimnímu nečasu. Počasí by při pokládce ovšem nemělo přesáhnout 30 °C. Teplota šindelů na sluníčku by pak přesahovala 70 °C, a tudíž by se krytina při nášlapu mohla poškodit. Při chladnějším počasí by naopak měly šindele být temperovány alespoň na 10 °C, aby při pokládce nepraskaly.

V průběhu životnosti šindele bez výjimky „plešatí“, tedy ztrácejí hydrofobizovaný posyp – to by se mělo dít ne v řádu let, ale v řádu desítek let. Stěžejním předpokladem je tedy výběr kvalitního výrobku z prvotřídních materiálů. Z konstrukčního hlediska je nejdůležitější zamezit namrzání srážek na šindelích. Při namrzání totiž dochází k vytrhávání jednotlivých granulí posypu a tedy k umocnění plešatění. V nejhorších případech tak dochází k trhání jednotlivých šindelů. K tomu jsou náchylné zejména šindele s lepicími proužky.

Mezi kvalitnější šindele se řadí šindele z modifikovaného či oxidovaného asfaltu. Z konstrukčního a uživatelského hlediska je patrně nejvýznamnějším rozdílem tepelná stálost – šindele z modifikovaného asfaltu snáší o něco vyšší i nižší teploty než šindele z oxidovaného asfaltu. Přilnavost posypu je u obou typů šindelů zhruba stejná. Oba typy rovněž mohou disponovat samolepící spodní stranou. Obecně, bez ohledu na konkrétní výrobky, se doporučuje používat šindele z oxidovaného asfaltu pro stavby, které vyžadují méně namáhané či méně náročné aplikace.

Stejně jako u klasické pálené krytiny, i u šindelových střech je klíčové odvětrání střešního pláště. Šindele, které nevětrají, rychleji stárnou a navíc v podkroví vzniká vlhký a nezdravý vzduchu. Odvětrání nejen pomáhá regulovat teplotu střechy v horkém letním počasí, ale představuje i prevenci vzniku ledových bariér, které vznikají mrznutím a táním sněhu na střeše.

Tyto bariéry pak vedou k vniknutí vody do střechy. Obecně je proto doporučeno zajistit odvětrání v poměru 1:300, tedy 1 cm2 ventilace na každých 300 cm2 střešní plochy, a to formou 50 % v úrovni okapu (proudění dovnitř) a 50 % v úrovni hřebene (proudění ven). Vzduchová mezera mezi izolací a střešní krytinou musí být 4 – 6 cm bez překážek, aby byla zajištěno příčné odvětrání.

charBIT® HEXAGONAL

šindele charvát
| Zdroj: archiv firmy Charvát

Popis a použití: Asfaltové šindele pro střešní krytinu se sníženým obsahem asfaltu, bez laminace, s minerální výztuží, na horní straně opatřené barveným granulátem a na straně spodní tvořené jemnozrnným posypem. Lze použít v hobby oblasti pro vytvoření vrchní vrstvy střešního souvrství.
Materiál: barvený granulát, oxidovaný asfalt, skelná rohož, jemnozrnný minerální posyp
Hmotnost cca [kg/m2]: 4,4
Plocha v balení [m2]: 2,1
Použití při sklonu [ °]: 15° – 85°
Výrobce: Charvát
Orientační cena bez DPH [Kč/m2]: 112

KERABIT K Plást

šindele Kerabit
| Zdroj: archiv firmy Kerabit

Popis a použití: Modifikované asfaltové šindele vhodné jako střešní krytina šikmých a strmých střech. Pod šindeli KERABIT je optimální použít vrstvu K-BASE. Šindele disponují samolepicí plochou po celé šíři šablony, což zajistí jistější přilepení šindelů.
Materiál: modifikovaný SBS asfalt s vložkou z netkané skleněné textilie a barevným posypem
Hmotnost cca [kg/m2]: 8,3
Plocha v balení [m2]: 3
Použití při sklonu [ °]: od 15°
Výrobce: Kerabit
Orientační cena bez DPH [Kč/m2]: 206

ArmourShield

šindele iko
iko | Zdroj: archiv firmy IKO

Popis a použití: ArmourShield je populární střešní šindel do větrných a bouřkových oblastí – střešní šindele byly důkladně testovány ve větrném tunelu. Každý šindel disponuje samolepivou zadní stranou a, kromě černých šindelů, stínovým pásem pro originální designový efekt.
Materiál: oxidovaný asfalt s vložkou ze skelné rohože a barveným posypem
Hmotnost cca [kg/m2]: 9,2
Plocha v balení [m2]: 3
Použití při sklonu [ °]: 15° – 90°
Výrobce: IKO
Orientační cena bez DPH [Kč/m2]: 212

Katrilli

šindele katepal
| Zdroj: archiv firmy Katepal

Popis a použití: Klasický, univerzální střešní šindel určený pro zastřešení jakékoliv střechy. Střešní asfaltový šindel je SBS modifikovaný a disponuje celoplošným lepením šindele k podkladu. Lze použít i při pokládce za nižších teplot
Materiál: modifikovaný SBS asfalt s vložkou z netkané skleněné textilie a barevným posypem
Hmotnost cca [kg/m2]: 8
Plocha v balení [m2]: 1,6
Použití při sklonu [ °]: od 12°
Výrobce: Katepal
Orientační cena bez DPH [Kč/m2]: 285 – 320 dle barvy

Skraa

šindele Isola
| Zdroj: archiv firmy Isola

Popis a použití: Střešní šindele disponují kombinací kvalitní skelné vložky a silné vrstvy pružného asfaltu, což vytváří pevné a pružné šindele. Kombinace pevného slepení a přibití jednotlivých šindelů zaručuje střechu odolnou proti větrům a bouřkám.
Materiál: oxidovaný asfalt se skleněnou vložkou a barevným posypem z barvené břidlice
Hmotnost cca [kg/m2]: 7,7
Plocha v balení [m2]: 2,95
Použití při sklonu [ °]: 15° – 85°
Výrobce: Isola
Orientační cena bez DPH [Kč/m2]: 289

Guttatec Hexagonal

šindele gutta
| Zdroj: archiv firmy Gutta

Popis a použití: Asfaltový šindel je tvořen šablonami z pásu oxidovaného asfaltu s minerálními plnivy a nenasákavou nosnou rohoží ze skelných vláken. Povrch šindele je tvořen tlakově zaválcovaným posypem z probarveného granulátu. Spodní strana je opatřena celoplošně samolepicí vrstvou.
Materiál: oxidovaný asfalt s minerálními plnivy a nenasákavou rohoží ze skelných vláken, s granulátovým posypem
Hmotnost cca [kg/m2]: 8
Plocha v balení [m2]: 3
Použití při sklonu [ °]: 15° – 90°
Výrobce: Gutta
Orientační cena bez DPH [Kč/m2]: 166

Eco roof hexagonal

šindele Tegola
Tegola | Zdroj: archiv firmy Tegola