Přes dvě stě milionů bude stát rekonstrukce historické budovy Liebiegova paláce v Liberci. Největší investiční akce města už běží naplno. Hotovo má být do konce roku.

Budova Liebiegova paláce v Liberci prochází náročnou opravou

Budova Liebiegova paláce v Liberci prochází náročnou opravou

Jednou za rok na Dny památek bude možné rozhlédnout se po Liberci ze střechy Liebiegova paláce. Vyhlídku, která tam bývala už za dob Johanna Liebiega mladšího, který luxusní vilu nechal v letech roce 1870 – 1872 postavit, teď město nechává znovu opravit. A nejen ji. Rekonstrukcí prochází celá budova postavená ve stylu renesančního paláce.

Vzhledem k objemu stavebních a restaurátorských prací jde o současnou největší investiční akci Liberce v hodnotě přes 200 milionů korun. Každý krok navíc hlídají památkáři, protože jde o jednu z nejhodnotnějších historických staveb ve městě. 

Po II. světové válce začala vila sloužit jako výstavní prostor, později jako Oblastní galerie. V lednu 2014 se ale galerie stěhovala do opravené budovy Lázní. Liebiegův palác, který jí už byl malý, osiřel. Od příštího roku by měl ale začít fungovat jako Centrum aktivního života. Zázemí v něm najdou různé spolky a organizace, které se věnují mládeži, seniorům, postiženým a podobně. K dispozici bude mimo jiné tělocvična, sál pro 60 lidí, výtvarný ateliér, keramická dílna, výstavní prostory a další.

„Probouráním zazděných arkád u horní zahrady vznikne i místo pro kavárnu. Propojená bude s terasou, na které se mohou odehrávat i různé kulturní akce. V zahradě se také obnoví původní altán, i ten bude vhodný pro menší koncerty, svatební obřady a podobně. Zahrada se navíc otevře i do Komenského ulice. Z ní dnes přístup k Liebiegovu paláci není možný,“ upozorňuje technický specialista libereckého magistrátu Jan Lajksner.

Promění se i prostor před hlavním vchodem. Dlouhá léta tam byly živé ploty z buxusových keříků, které zabraly celý prostor. Nově bude prostranství volné, aby se dalo rovněž využít k různým akcím. „Budově se vrátí také původní barva fasády. Dnes je přední část světlá a zadní růžovobílá. Ovšem historicky byl palác v barvě šedobílo zelenkavé,“ sdělil Lajksner.

Zatím má ale sídlo nejvýznamnější rodiny textilních magnátů, díky kterým zažil Liberec v 19. století ohromný rozvoj, do funkčního komunitního centra daleko. Vevnitř je vše vybourané, zmizely podlahy, dveře, odkrývají se místa, o kterých neměl nikdo tušení.

Voda z objevené studny napojí zahradu

„Například jsme tu objevili studnu asi patnáct metrů hlubokou. Byla pod betonem ze 70. let minulého století. Zřejmě byla součástí hospodářského objektu, který tu byl ještě před Liebiegy. Nikdo o ní nevěděl. Ale zachováme ji, voda z ní se použije pro zalévání zahrady a pro obnovený skleník,“ popisuje Lajksner.

O největší překvapení, ovšem nemilé, které značně zahýbalo s rozpočtem stavby, se pak postarala dřevomorka. Že jsou stropní trámy houbou napadené, se vědělo, překvapila ale míra poškození dřevěných konstrukcí.

„Objekt byl dlouho opuštěný, netopilo se v něm. S projektováním rekonstrukce se začalo v roce 2016, o rok později se dělaly sondy, ovšem s vlastní stavbou se začalo až vloni. A dřevomorka se mezitím rozlézala dál a dál. Museli jsme ji teď nad rámec rozpočtu likvidovat mikrovlnným zářením,“ vysvětluje Lajksner.

Dřevomorka poškodila i takzvané rákosníky, na kterých pod stropem drží štuková výzdoba. Tu se ale naštěstí podaří zachránit. Zůstat by měly i další dochované historické prvky v budově. Například důmyslný systém rozvodů tepla, plechové šuplíky na srážení vody pod každým oknem či zabudované skryté okenice, což byl na svou dobu technický unikát.

Zajímavostí je také patrně nejstarší garáž v Čechách. Baron Theodor von Liebieg byl totiž vlastníkem prvního automobilu u nás. V dochované garáži by se tak měl objevit trojrozměrný model Liebiegova vozu Präsident.

Opozici vadí výběr supervizora

Začátkem roku se na vedení Liberce snesla kritika, že bez výběrového řízení vybrala jako supervizora přestavby firmu Investing CZ. Podle opozice jsou s ní spojené problematické zakázky například u MS 2009, krajský podnikatelský inkubátor či přestavba Střední školy řemesel a služeb v Podhorské ulici v Jablonci. Podle opozice u nich Investing CZ nekonal technický dozor tak, jak měl a stavby se pak prodražily. To ale majitel firmy Josef Nadrchal odmítá. A vedení města za firmou stojí.

„Soutěž na stavební dozor vyhrála firma Mijapo. Ta ale nedokáže plnohodnotně čelit tlaku velkého sdružení stavebních firem. Proto jsme vybrali supervizora. Abychom proces urychlili, tak bez výběrového řízení, což ale není porušení zákona. Chtěli jsme mít jistotu, že nedojde během stavby k žádným komplikacím a nejasnostem. A díky Investing CZ už se nám podařilo neuznat některé vícenáklady a tím ušetřit,“ sdělila náměstkyně primára Radka Loučková Kotasová.