Od uzavření bývalého pardubického Prioru, pozdějšího Teska, uběhl již rok a půl. Obchodní dům už měl být opět v provozu. Termíny se však natahují kvůli problémům se střechou. Supermarket a další prostory se tak otevřou až za více než rok.

Budova Prioru prochází kompletní rekonstrukcí.

Budova Prioru prochází kompletní rekonstrukcí. | foto: Atrium Palác Pardubice

Na podzim roku 2019 tehdejší supermarket Tesco v centru Pardubic zavřel s tím, že začíná roční oprava. Ovšem přestavba součásti Paláce Pardubice bude potřebovat mnohem více času.

PriorVýstavba Prioru probíhala v letech 1971 až 1974 a cena byla 60 milionů. Stavba se chlubila tím, že měla první eskalátory v Pardubicích. Unikátem byl i hlavní vchod se spouštěcím skleněným portálem. Aby mohl být otevřen za každého počasí, musely zde výkonné ventilátory vzduchotechniky vytvořit vzduchovou clonu. V roce 2008 ho částečně skryl Palác Pardubice.

„Rekonstrukce se kvůli komplikacím a špatnému stavu budovy výrazně prodloužila. Budova prochází rozsáhlou modernizací, která by měla být dokončena ve druhé polovině roku 2022,“ uvedla mluvčí Paláce Pardubice Samuela Davidová.

Bývalé prostory OD Tesco City jsou již od roku 2019 ve vlastnictví skupiny Atrium, jíž právě patří i přilehlý Palác Pardubice. A ta 6. října 2019 uzavřela někdejší Prior s tím, že ho je nutné opravit a modernizovat. Práce měly skončit loni na podzim.

„Předpoklady se však nenaplnily a opravné práce na obchodním domě stále pokračují. Vzhledem ke špatnému technickému stavu budovy, který byl během příprav zjištěn, došlo k prodloužení doby rekonstrukce,“ řekla Davidová.

Stavba dokonce několik měsíců úplně stála, protože inženýři hledali cestu, jak památkově chráněný objekt rozumně opravit. Nakonec sáhli k dost radikálnímu řešení a vlastně rozhodli, že se bude dělat nová střecha.

„Po dlouhém řešení s projektovými manažery budovy jsme se rozhodli i pro kompletní opravu a výměnu stropů včetně výměny celého střešního pláště. Opravné práce jsou rozsáhlé, a i přestože jsme se všichni těšili na brzké znovuotevření, výrazná modernizace prostor je opravdu nutná,“ uvedl za Palác Pardubice jednatel společnosti Atrium Oldřich Špůrek.

 Lidé se po rekonstrukci dočkají i dříve hojně navštěvovaného supermarketu s potravinami.

„Kromě toho se návštěvníci budou moci těšit na ještě větší výběr zboží, který rozšíří současnou nabídku Paláce Pardubice,“ dodal Špůrek.

Staveniště doplnil jeřáb

Na konci března se tak u Paláce Pardubice objevil věžový jeřáb, který stojí v půdorysu rekonstruovaného objektu a bude pomáhat s výstavbou podlaží a s přísunem materiálu do horních pater. 

„Přípravy na stavbu nových stropních konstrukcí budou dokončeny v dubnu letošního roku. Původní fasáda budovy však zůstane zachována pro její unikátní vzhled,“ dodala Davidová s tím, že v rámci současného plánu by modernější budova měla v přízemí nabídnout supermarket s potravinami. 

Chybět nebude ani parkování, které bude opět dostupné z podzemní garáže Paláce Pardubice, a bezbariérový přístup. „V opravených prostorách se budou nacházet nové obchody, které přinesou zákazníkům rozšíření nabídky obchodního centra,“ dodala.