Další etapa dotačního programu Nová zelená úsporám odstartuje už letos na podzim a do roku 2030 poskytne Čechům až 39 miliard korun na výstavby i rekonstrukce energeticky úsporných rodinných i bytových domů. Jak na tyto finance dosáhnout a na co všechno je možné peníze čerpat, poradí návštěvníkům odborníci na stavebním veletrhu FOR ARCH.

Akce se bude konat ve dnech 21. až 25. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky Ford. Partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

Snižování energetické náročnosti budov a s ním spojené možnosti čerpání dotací jsou v České republice stále výraznějším trendem. Češi během pandemie covidu-19 začali ve větší míře investovat do svého bydlení, ať už do rekonstrukcí, nebo novostaveb. Spolu s tím narůstá také zájem o čerpání dotací.

„V posledních letech stoupá zájem především o dotace na novostavby v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu. Stále jsou také velmi oblíbené dotace na zateplení a výměnu oken. Od října začne platit Nová zelená úsporám 2021+ (2030), výše dotací podle našeho odhadu o něco vzroste, což bude mít za následek větší zájem o dotace. Vzrůstající trend bude pravděpodobně dále podpořen zpřísňujícími se požadavky na energetickou (ne)náročnost budovy, platnými od 1. ledna příštího roku,” říká energetický specialista Ondřej Žídek z firmy G SERVIS CZ, která se zabývá projektováním rodinných domů.

Dotace i pro rekreační objekty

Nastávající etapa Nové zelené úsporám se rozroste o nová opatření i okruh žadatelů. Jak uvádí Ministerstvo životního prostředí ČR, nově mohou o dotace žádat majitelé bytových domů i mimo Prahu, kteří dosud žádali v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP), nebo majitelé rekreačních objektů, kteří v nich trvale žijí. Další zásadní novinkou je sloučení Nové zelené úsporám s Dešťovkou, dotačním programem zaměřeným na hospodaření s dešťovou vodou.

„Naším cílem je zahrnout dotace pro úsporné bydlení pod jeden program, ze kterého budou moci majitelé rodinných i bytových domů čerpat finance na opatření, která jim uspoří náklady na energie, ale pomohou jim i s adaptací na probíhající změny klimatu. V praxi to bude fungovat tak, že v rámci jedné žádosti bude moci žadatel zkombinovat různá opatření, od zateplení přes výměnu kotle, instalaci fotovoltaiky až po pořízení nádrže na dešťovou vodu. Vyřízení dotace se tím výrazně zjednoduší a urychlí, za kombinaci více opatření bude možné navíc získat zajímavé bonusy,” vysvětluje ministr Richard Brabec.

Na co všechno se vyplatí čerpat dotaci? Co se nastávající fáze programu Nová zelená úsporám týče, je podle Ondřeje Žídka výhodné čerpat dotaci například na výstavbu domů s velmi nízkou spotřebou energie (nízkoenergetické a pasivní domy), na rekonstrukci stávajících staveb (zateplení, výměna oken, změna tepelného zdroje, instalace vzduchotechniky s rekuperací a montáž stínicích prvků) a na instalaci obnovitelných zdrojů energie (fotovoltaické elektrárny a solární termické kolektory). Dotaci lze také čerpat na využívání dešťových a šedých vod, na rekuperaci teplé vody, provedení zelených střech a zřízení nabíjecí stanice elektromobilů.