Zastupitelé Žamberka se rozhodli pro stavbu zimního stadionu, přestože to je podle finančního výboru riskantní podnik, který omezí investice. Zvítězily argumenty, podle nichž stadion dodá městu prestiž a doplní sportovní areál.

Vizualizace Zimního stadionu.

Vizualizace Zimního stadionu. | foto: SK Žamberk

Tomáš Nosek z týmu NHL Boston Bruins poslal do Žamberka jednoduchý vzkaz: Postavte nový zimní stadion!

„Chtěl bych vás poprosit, zda bychom se mohli společně podílet na stavbě hokejového stadionu v Žamberku, podpořit jakýmkoliv způsobem výstavbu stadionu pro děti, aby měly kde vyrůstat třeba budoucí naděje NHL,“ uvedl v krátkém videu na Facebooku Nosek a zapojil se do veřejné sbírky, kterou příznivci nového stadionu na podporu jeho výstavby vyhlásili.

Možná i Noskův hlas ve středu pomohl k tomu, že zastupitelé za bouřlivého potlesku publika investici schválili. I přesto, že starosta Žamberka Oldřich Jedlička (ANO) před tím varoval. 

„Osobně se přiznám, že je to jedno z nejtěžších rozhodování v životě,“ řekl Jedlička, který dlouhodobě investici podporoval.

Důvody pro váhání rozhodně měl. A to i přesto, že má město přislíbenu dotaci od Národní sportovní agentury ve výši 90 milionů korun. Podle projektu měla akce totiž stát 136 milionů, výběrové řízení na stavbu ale pro město skončilo zklamáním, zbyla v něm jediná nabídka s částkou bezmála 165 milionů korun. 

„Moje hranice byla někde kolem 150 milionů. Cítím odpovědnost za finance města,“ uvedl Jedlička. Dodal, že podobně vysokou dotaci město už v budoucnu nezíská. 

„Ačkoliv je tato dotace lákavá, přišla v nevhodnou dobu, kvůli ekonomické situaci a kvůli negativnímu vývoji cen ve stavebnictví došlo k brutálním turbulencím a ceny vyskákaly,“ uvedl. 

Členové finančního výboru označili investici za riskantní, neboť městu zbude ročně jen deset milionů korun na investice. Namítali, že skutečné náklady na stadion se budou blížit k částce 200 milionů korun.

Radní a bývalý starosta Jiří Dytrt (ODS) během jednání zastupitelů řekl, že když chce město něco výjimečného postavit, musí se uskromnit. „Pořád je za námi zhruba osm set milionů korun majetku, tři sta bytů a spousta pěkných a zajímavých pozemků,“ řekl Dytrt.

V zastupitelstvu převážily hlasy těch, kteří v investici vidí šanci město postrčit dopředu. „Nejde o to, že budeme mít hokejový stadion, ale především městu stoupne kredit takovým způsobem, že můžeme regulérně počítat s tím, že se k nám přistěhují další mladí lidé s dětmi s potenciálními hráči hokeje a dalších sportů,“ řekl zastupitel Tadeáš Pešek (ANO).

„Všichni tu mají své sny, já mám sen, abych měl kanalizaci. Aby měli kanalizaci i moji sousedé, abychom nemuseli vyvážet septik,“ poznamenal jeden z občanů.

Salfický lobboval za stadion

Za stadion se na jednání přimlouval sportovní manažer HC Dynamo Dušan Salfický. Podle něj se jen cena pouhého zastřešení pohybuje kolem osmdesáti milionů a město díky dotaci získá za podobnou sumu nový stadion. Pokud jej nepostaví, stejně bude muset s ledovou plochou něco udělat. 

„Pokud nechcete skončit osmdesátiletou historii hokeje v Žamberku, budete se muset v budoucnu tomu sportovišti věnovat,“ řekl Salfický.

Současně se schválením stavby zastupitelé ve středu rozhodli, že si město vezme šedesátimilionový úvěr, a začali škrtat v investicích, aby ušetřili. Odsunuli mimo jiné revitalizaci parku u Centra sociální péče za tři miliony i stavbu parkoviště u polikliniky za stejnou cenu.

Výsledek hlasování ještě neznamená, že Žamberk nový zimní stadion postaví. Podmínkou Národní sportovní agentury je, aby podklady pro dotaci město dodalo do konce listopadu. 

Pokud to nestihne, může o peníze přijít. Jedna stavební firma, která se výběrového řízení nezúčastnila, podala podle Dytrta podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. 

„Celé nám to komplikuje. Pokud úřad nerozhodne v krátkém termínu, kdy ještě je třeba patnáctidenní lhůta na nabytí právní moci, obtížně budeme dokládat Národní sportovní agentuře, že máme podepsáno se zhotovitelem,“ uvedl Dytrt.