Reálnou podobu již získala dlouhé roky plánovaná rekonstrukce Náměstí ve Velkém Meziříčí. Vedení města má k dispozici vypracovanou architektonickou studii, která je nezbytným podkladem pro přípravu projektové dokumentace. V ideálním případě by tak mohla stavba odstartovat již v polovině roku 2024.

Takto by podle vizualizace mělo vypadat Náměstí ve Velkém Meziříčí po...

Takto by podle vizualizace mělo vypadat Náměstí ve Velkém Meziříčí po rekonstrukci. Stávající vzrostlé stromy ve středu Náměstí budou v rámci rekonstrukce centra doplněny novými lipami. A až původní dřeviny dožijí, mladší povyrostou a nahradí je. | foto: Archiv Městského úřadu Velké Meziříčí

„Máme vidinu, že v roce 2026 se budeme procházet po novém, moderním a zároveň funkčním náměstí, které ctí historii místa a zároveň dobře slouží současným občanům města,“ shrnul starosta Alexandros Kaminaras (Společně VM).

Tím, že se o nutné opravě centra hovoří několik let, už podle něj řada lidí ani nevěřila, že k rekonstrukci skutečně dojde. Spory o podobu nového náměstí byly ostatně i jedním z důvodů, které vedly v roce 2017 k převratu na radnici a rezignaci tehdejšího starosty Radovana Necida z ODS.

Zásadní posun však nastal loni v září, kdy zastupitelé po dlouholetých neshodách záměr vzkřísili a odhlasovali dopracování studie. Ve hře byly zpočátku první tři návrhy, které v roce 2016 nejlépe uspěly v architektonické soutěži vyhlášené radnicí.

Nakonec se vedení města usneslo na rozpracování prvního v pořadí, pod nímž jsou i dnes podepsáni původní autoři David Mikulášek, Filip Musálek a Linda Obršálová. Tento soutěžní materiál byl následně proměněn v regulérní architektonickou studii.

Kanalizace je za hranicí své životnosti

„Po šesti letech, kdy se rekonstrukce Náměstí kontinuálně řeší, je nyní příprava konečně nastartovaná. Jde o finále, které se bude překlápět do výroby projektové dokumentace pro stavební povolení a prováděcí dokumentace,“ přiblížil postup zastupitel a také architekt Petr Velička (To pravé Meziříčí).

Oprava centra města se nebude týkat „jen“ povrchů či mobiliáře, ale také kanalizace pod náměstím. „Ta je už za hranicí své životnosti a rozkopat náměstí by tak bylo nutností, i kdyby neexistoval plán rekonstrukce, což by byla katastrofa,“ konstatoval starosta.

Studie s novou sadou aktuálních vizualizací byla koncem léta představena veřejnosti. „Největší vlnu zájmu vzbudilo množství parkovacích míst, kterých oproti původnímu soutěžnímu návrhu přibylo, a to na konečné číslo 195. Rozdělena budou v celé ploše řešeného území tak, aby jich v samotném středu náměstí ubylo,“ popsala mluvčí radnice Zuzana Najtová

Na prezentaci se diskutovalo i třeba o zeleni či podzemních kontejnerech. Vzrostlé stromy, které se nyní nacházejí ve středu náměstí, mají být doplněny novými lipami. „Až ty současné dožijí, tak mladší povyrostou, tudíž zůstane zeleň kontinuálně zachovaná,“ vysvětlila Najtová. Tuto zeleň obohatí ještě javory a bezplodé višně a hrušně.

Jako osvěžení poslouží rozprašovače vody

Ve studii přibyly také vodní prvky; nejde však o běžné kašny, nýbrž „rozprašovače“, které mohou sloužit jako osvěžení pro děti i další kolemjdoucí v parných dnech.

„Oproti soutěžnímu návrhu tam však žádný zásadní rozdíl není, a tak by to ostatně mělo i být, když s ním v takovéto podobě vyhráli autoři soutěž,“ okomentoval Kaminaras.

Za zmínku podle něj ale určitě stojí recyklace některých stavebních materiálů. Například původní dlažba dostane ještě nový život a využita bude i při tvorbě nového povrchu. Ten by měly ozvláštnit i speciální řezané prvky, jež odrážejí světlo a dlažba díky tomu „ožívá“.

Chybět nebude ani nový mobiliář, přičemž některé dřevěné lavičky budou otočné. „Zhotovitelé studie pracovali i s historií a malé náměstí – piazzetta vedle kostela – by podle jejich představ mělo nabídnout klidovou zónu s dominantním prvkem, jímž je zvon dnes ležící ve Špitálku,“ doplnila Najtová.

Náklady na zhotovení studie vyšly městskou kasu na necelý milion korun. Cenu, za niž by mělo být centrum města a přilehlé ulice Radnická, Vrchovecká, Komenského, Kostelní a U Bašty zrekonstruovány, si však na radnici netroufají blíže odhadnout. Dle starosty by se mohla pohybovat kolem 100 milionů korun, avšak v závislosti na aktuální situaci na stavebním trhu.