Samonivelační stěrky jsou určeny k vyrovnání podkladu z betonu nebo cementového potěru před pokládkou konečných podlahovin: keramická dlažba, plovoucí podlahy, laminát, PVC, koberce, linoleum. Některé druhy jsou vhodné také pod dřevěné parkety a masivní dřevěné podlahy.

Samonivelační stěrky na bázi cementu jsou vhodné pro nové pevné a soudržné podklady, případně i stávající podlahoviny, pro podlahy s teplovodním podlahovým vytápěním a do kanceláří vybavených kolečkovým nábytkem.

Podklad musí být před aplikací pevný, suchý, očištěný od všech volně oddělitelných částí, jako je prach, olej, mastnota a pod. Pokud jsou podklady, na které se má stěrka aplikovat, savé, doporučuje se povrch upravit vhodným penetračním nátěrem. Všechny látky, které by mohly narušit přilnavost stěrky k podkladu, je třeba odstranit broušením, frézováním a pod.

Suchá směs podlahové samonivelační stěrky se mísí s předepsaným množstvím vody. Následně se vylije na podklad a rozetře stěrkou nebo hladítkem. V jednom pracovním kroku lze nanést stěrku v tloušťce 10 až 15 mm (dle technického listu výrobce).

K dorovnání stěrky se může použít ocelové hladítko nebo provzdušňovací válec. Některé typy samonivelačních stěrek jsou vhodné i pro strojní zpracování, přičemž by se měly míchat vhodným omítacím strojem s použitím speciálního čerpadla určeného ke zpracování litých potěrů a stěrek.

CERESIT ZN

Použití: Samorozlivná vyrovnávací podlahová hmota Ceresit ZN je určena k provádění vyrovnávacích vrstev bezprostředně svázaných s podkladem. Může být použita k vyrovnání podlah z betonu, cementových potěrů (i potěry s podlahovým vytápěním) a anhydritu, pod podlahy z keramiky a ostatní krytiny, jako např.: koberce, korek, PVC a pod. Zpracování je možné pouze v interiéru, na podkladech nezatížených trvalou vlhkostí.
Spotřeba: cca 1,5 kg/m2/1 mm potěru
Balení: pytel 25 kg
Výrobce: CERESIT

CEMIX 5510 NIVELA COMFORT 20MPa

Použití: Pro vyrovnání podlah v interiéru před pokládkou podlahových krytin (dlažeb, plovoucích podlah, PVC, koberců apod.). Pro vyrovnání betonových podlah. Pro zalévání topných kabelů a rohoží elektrického podlahového topení, včetně vyrovnání povrchů cementových potěrů se zabudovaným teplovodním vytápěním. Hmota se nedoporučuje pro vysoce zátěžové podlahy a podlahy zatížené pojezdem; není určena jako konečná užitková vrstva.
Spotřeba: cca 1,7 kg/m2/1 mm potěru
Balení: pytel 25 kg
Výrobce: CEMIX

STAVMAT ST LINE HMOTA SAMONIVELAČNÍ

Použití: Jednosložková šedá samonivelační hmota pro vnitřní použití. Lze aplikovat v tloušťce 2 až 12 mm. Vhodná pro vyrovnání cementových podkladů s instalovaným teplovodním podlahovým vytápěním, k vyrovnání stabilních podkladních vrstev (potěry, beton), k použití jako podkladní vrstva pod konečnou povrchovou úpravu (PVC, koberce, plovoucí podlahy a dřevěné nelepené podlahy).
Spotřeba: cca 1,7 kg/m2/1 mm potěru
Balení: pytel 25 kg
Výrobce: STAVMAT

BAUMIT NIVELLO 10

Použití: Cementem pojená, vyrovnávací podlahová stěrka se samonivelační schopností, s minimálním pnutím při tuhnutí, se sníženým obsahem emisí, s velmi dobrou akumulací tepla. Použití v interiéru, k vyrovnání nerovností povrchu cementových potěrů, v tloušťce vrstvy 1–15 mm. Vytváří pevný a rovný podklad před kladením dlažby a jiných podlahových krytin. Vhodná též k vyrovnání potěrů s podlahovým vytápěním.
Spotřeba: cca 1,5 kg/m2/1 mm potěru
Balení: pytel 25 kg
Výrobce: BAUMIT

MUREXIN NIVELAČNÍ HMOTA EXPRESNÍ SL 52

Použití: Hydraulicky tuhnoucí zušlechtěná prášková samozabíhavá nivelační hmota s vysokou pevností. V interiéru k vyrovnání nerovností podkladů v tloušťce vrstvy do 20 mm, vytváří pevný a ideálně rovný podklad před kladením všech druhů podlahových krytin včetně masivních dřevěných podlahovin, linolea a kaučuku. Vhodné použití i pro podlahové vytápění a zatížení kolečkovým nábytkem.
Spotřeba: cca 1,5 kg/m2/1 mm potěru
Balení: pytel 25 kg
Výrobce: MUREXIN

WEBERNIVELIT

Použití: Jednosložková samonivelační podlahová hmota na bázi cementu pro vnitřní použití. Ke spolehlivému vyrovnání podkladů v interiéru. Míchá se pouze s čistou vodou. Není určena jako konečná povrchová úprava. Pro tloušťky 2–12 mm, k vyrovnání stabilních podkladních vrstev (potěry, beton), k použití jako podkladní vrstva pod konečnou povrchovou úpravu (PVC, koberce, plovoucí podlahy a dřevěné podlahy pokud nejsou lepené).
Spotřeba: cca 1,7 kg/m2/1 mm potěru
Balení: pytel 25 kg
Výrobce: WEBER