Po více než sedmdesáti letech se Český rozhlas Olomouc na jaře přesunul z podnájmu do vlastního studia. Historická budova v Pavelčákově ulici si díky citlivé rekonstrukci zachovala svůj nezaměnitelný půvab, architekti ji navrhli po vzoru chrámu.

Rozhlas změnil svou adresu přesně po 73 letech. O přeměnu někdejšího obchodního domu z roku 1911, který nechali vystavět majitelé firmy Slezák a Hutka z Velkého Týnce, se postaral Atelier 38. Rekonstrukce trvala téměř dva roky a vyžádala si celkovou investici 125 milionů korun. K otevření nového sídla došlo v den, kdy rádiová stanice slavila své 99. narozeniny.

Obchodní dům s nejhezčím interiérem v Olomouci

Budovu v Pavelčákově ulici 19 zakoupil Český rozhlas v roce 2019, a to z důvodu rostoucích nároků na technické a provozní požadavky. V hledáčku byly původně i prostory městské tržnice, od kterých se nakonec upustilo. Zakoupený obchodní dům, postavený pro obchodníka s nábytkem Franze Kleina, byl ve své době po technické stránce nadčasový. Jako jeden z prvních v tehdejším Rakousku-Uhersku měl totiž železobetonový skelet. Navrhl ho architekt Christoph Glaser, který se inspiroval obchodním domem Gerngross/Herzmansky ve Vídni. Od roku 1937 až do poválečného znárodnění patřil dům brněnským Spojeným uměleckoprůmyslovým závodům.

Konstrukčně, provozně a prostorově šlo progresivní stavbu. Na fotografii je historický výkres a autorská zpráva z roku 1911. Zdroj: Mgr. Martina Mertová, Muzeum umění Olomouc

Konstrukčně, provozně a prostorově šlo progresivní stavbu. Na fotografii je historický výkres a autorská zpráva z roku 1911. Zdroj: Mgr. Martina Mertová, Muzeum umění Olomouc

Po válečném poškození byla celoprosklená secesní fasáda purizována v duchu pozdního funkcionalismu a opatřena keramickým obkladem. Rovněž došlo k prolomení loubí v patře. V době komunistického režimu a v 90. letech sloužil objekt svému původnímu účelu. Přelom tisíciletí přinesl změnu ve způsobu nakupování a pro prodej se využívalo pouze první nadzemní podlaží.

Přestavbou získal objekt šanci na nový život

Rozsáhlá rekonstrukce interiérů, během níž vznikla v zadní části stavby nová rozhlasová studia, započala na podzim roku 2020. „V průběhu projektování jsme se úporně snažili zachovat viditelnou nosnou strukturu domu a nezničit celistvost a sošnost centrálního prostoru. Ochozy byly rozčleněny pomocí skleněných příček, které nyní tvoří společně s kancelářemi přední část objektu,“ řekli o návrhu autoři. Původní atrium navozuje monumentální vzezření vnitřního prostoru, přičemž v jeho přízemí je zakomponován historický portál z prvního desetiletí 17. století.

Foto: BoysPlayNice

Foto: BoysPlayNice

I „staré“ sídlo má svou historickou stopu

Tehdejší velké studio na Horním náměstí nadále používá Český rozhlas k nahrávání a pořádání koncertů. Na jeho provozu se podílí spolu s Moravským divadlem a Moravskou filharmonií. Ačkoli může na první pohled působit poněkud nenápadně, jde o jednu z nejvýznamnějších měšťanských staveb na náměstí. Pobývala v ní řada známých osobností. Z hostů i vlastníků, kteří zde bydleli, jmenujme císaře Ferdinanda I., krále Fridricha Falckého nebo válečníka Albrechta z Valdštejna.