Ve vile z 60. let 20. století u jezera Tegernsee v Bavorských Alpách bylo v rámci kompletní rekonstrukce instalováno podlahové vytápění v celé obytné části a položeny nadstandardně velké dubové palubky v délce až 6 m. Vzhledem k extrémně nízké stavební výšce a nerovnostem stávající betonové spodní konstrukce použili odborníci na potěry z firmy Laskowski ve Feldkirchenu patentovaný systém UZIN Turbolight, který flexibilně vyrovnává výškové rozdíly od 20 mm a absorbuje velké zatížení. Pouze šikovná souhra specialistů podlahářů, techniků UZIN a architekta umožnila renovaci podlahy na míru v exkluzivním venkovském stylu.

Při renovaci 360 m² obytné plochy byl kladen velký důraz na podlahu. Majitelé objektu si přáli nainstalovat podlahové vytápění a jako podlahovou krytinu v celém přízemí nostalgické XXL podlahové palubky v různých délkách od 3 do 6 m. Třívrstvá prkna o šířce 20 až 35 cm a tloušťce 18 mm ve stylu zámeckých prken měla být po položení odolná proti smyku. O výrobu a barvení do dubové patiny bez chemických přísad se postaral specialista na palubky, firma Fendt.

Konstrukce podlahy s vysokými požadavky

Masivní dřevěná podlaha vyžadovala obzvláště stabilní a rovný podklad. Nerovnosti v surovém podkladu bylo nutné vyrovnat až o 5 cm a podklad přizpůsobit pokládce masivní dřevěné krytiny. „Výzva tohoto modernizačního opatření spočívala především v extrémně nízkých a rozdílných konstrukčních výškách pro celoplošnou pokládku tenkovrstvého vytápění,“ vysvětluje odborník na potěry značky UZIN Uwe Kunzelmann. Vzhledem ke stávajícím vestavbám – schodům a dveřím uvnitř i vně – byl u konstrukce podlahy uvažován pouze velmi flexibilní systém, který jemně vyhladí různé výšky a zároveň má vysokou únosnost při různých tloušťkách vrstev. V koupelně a na toaletě byla navíc požadována podlaha odolná proti vlhkosti.

Vila Tegernsee ze 60. let 20. století představuje typické letní sídlo v přírodě dané doby.

Vila Tegernsee ze 60. let 20. století představuje typické letní sídlo v přírodě dané doby.

Systém Uzin Turbolight jako řešení problémů pro nízkopodlažní konstrukce

Ve vile Tegernsee byla celková dostupná výška pouze 50 až 100 mm. „Systém UZIN Turbolight je zde jedinečný, protože jej lze vytáhnout tak, aby byl extrémně tenký,“ vysvětluje Horst Stefan, specialista na potěry ve společnosti Laskowski. „Takže jsme byli schopni vyrobit nosné podlahy přesně na míru a pracovat v přesném rozsahu a perfektně fungovala i svázaná výplň ve výšce.

Patentovaný systém UZIN Turbolight se skládá z cementové lehčené vyrovnávací malty UZIN SC 914 TURBO jako spodní konstrukční základ. Ten se nanáší na penetrovaný podklad (v tomto případě penetrací UZIN PE 360 plus) standardními metodami – pumpováním, ručním mícháním nebo spádovým míchadlem – v požadované tloušťce vrstvy. Vrstva lehčené malty je poté vyrovnávána do požadovaných výšek. Výhodou systému je, že rovnoměrně přenáší na podklad vznikající zatížení i při různých tloušťkách vrstvy. Pod následný tenký potěr UZIN NC 195 patří jako třetí komponent armovací rouno z vysokopevnostních dlouhých skleněných vláken UZIN RR 201, které je umístěno na podlahovém topení.

UZIN RR 201 je rouno ze spojených skelných vláken s extrémní pevností v tahu s enormní schopností vyztužení stěrkovací hmoty, proto je potřeba rouno rozmístit po celém povrchu.

UZIN RR 201 je rouno ze spojených skelných vláken s extrémní pevností v tahu s enormní schopností vyztužení stěrkovací hmoty, proto je potřeba rouno rozmístit po celém povrchu.

Cementovou vyrovnávací hmotu lze instalovat jako volně splývající vyrovnávací vrstvu od 3 do 40 mm. Systémové instalační materiály ve výsledku tvoří vysoce pevný vláknitý kompozitní materiál umožňující rychlé, flexibilní a velkoplošné vyrovnání od 20 mm. Doba do připravenosti ke krytí nebyla v aktuálním projektu delší než 72 hodin. Kromě toho je systém tepelně izolační, akustický, vodotěsný a nízkonapěťový.

Výhody systému Uzin Turbolight pro pokládku parket

Vysoká nosnost je naprostou nutností, pokud jde o pokládku dlouhých masivních dřevěných palubek proti smyku. Betonový prefabrikát zde nepřicházel v úvahu, pouze litý potěr dokáže absorbovat váhu krytiny a zároveň sloužit jako protiváha, aby se velkoformátová prkna nesjížděla,“ vysvětluje Hubert Egle z Fendt Holzgestaltung a dodává: „Pro tento účel majitelé budov většinou chtějí bezespárovou instalaci svých podlah“. Třívrstvá podlahová prkna o tloušťce 18 mm se skládají z 5mm dubového dřeva jako nášlapné a vyrovnávací vrstvy a z 8 mm silné střední vrstvy. Při výběru dřeva se strom používá v jeho přirozené délce a šířce, suky zůstávají nedotčené. To zvyšuje autenticitu podlahy i ušlechtilý povrchový design vytvořený čistě přírodními procesy.

Finální lepení masivních palubek z dubového dřeva na lepidle UZIN MK 250 je ve výsledku nejsnazším krokem celé realizace, díky precizní přípravě podkladu je pokládka stejná jako u novostavby.

Finální lepení masivních palubek z dubového dřeva na lepidle UZIN MK 250 je ve výsledku nejsnazším krokem celé realizace, díky precizní přípravě podkladu je pokládka stejná jako u novostavby.

Precizní práce, flexibilní materiály, zkušenosti a jistý instinkt zajistily perfektní výsledek,“ vysvětluje Markus Krieg, odborný technik firmy UZIN. „Pro tento typ nízkých stavebních výšek v kombinaci s podlahovým vytápěním však byla zásadní technická zdatnost dodavatelů a dobrá týmová spolupráce řemeslníků v týmu s architektem a konzultanty firmy UZIN.“ Práce se zavedenými systémovými materiály, které byly vzájemně sladěny bez vynechání jednotlivých kroků, tzn. od nosného podkladu až ke krytině podlahové vrstvy, poskytují maximální bezpečnost.