Ve Žďáru nad Sázavou začnou stavbaři příští měsíc stavět novou část místní silnice. Povede mezi obchodním centrem v Brněnské ulici a Jamskou ulicí v průmyslové zóně. Akce bude s přeložkami sítí stát okolo 65 milionů korun včetně daně. Dokončená by měla být v květnu 2024. Uvedl to starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město). Státní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má v plánu letos ve stejné části města zahájit stavbu komunikace mezi ulicemi Brněnská a Jihlavská.

Místní silnici budou pro radnici stavět firmy Eurovia CS a Aquasys, staveniště převezmou 6. března. Propojka podle starosty zlepší prostupnost města pro automobilovou dopravu. „Bude zahrnovat i smíšenou cestu pro chodce a cyklisty a přidruženou zeleň, veřejné osvětlení a zastávku MHD,“ uvedl. Nová silnice bude měřit asi 200 metrů, k Jamské bude připojená kruhovým objezdem.

ŘSD se mezi výpadovkami ve směru na Brno a na Jihlavu chystá postavit silnici měřící tři čtvrtě kilometru, díky níž se sníží dopravní zátěž v centru Žďáru nad Sázavou. Podle webu ŘSD jde o stavbu v předpokládané hodnotě okolo 100 milionů korun. Před rokem už byla v Jihlavské ulici kvůli tomu zbouraná hala s bývalou prodejnou koberců.

Výběrové řízení na dodavatele, který postaví novou část tahu 37, by mělo začít v polovině tohoto roku. ČTK to řekla ředitelka jihlavského ŘSD Marie Tesařová. Stavba by pak mohla začít letos na podzim.