Olomoucké hejtmanství plánuje rekonstrukci budovy krajského úřadu, součástí projektu je také instalace fotovoltaické elektrárny. Záměr si vyžádá investici 95 milionů korun, část má pokrýt dotace. Krajské zastupitelstvo dnes schválilo vyčlenění osmi milionů na projektovou přípravu. Budova hejtmanství byla u hlavního vlakového nádraží v Olomouci zprovozněna v roce 2001 krátce po vzniku krajských samospráv.

Projekt zahrnuje rekonstrukci a zateplení pláště budovy hejtmanství, výměnu oken, nahrazení starých svítidel úspornějšími LED zdroji světla a vybudování fotovoltaické elektrárny včetně dobíjecích stanic. Na energetická opatření chce krajský úřad podat žádost o dotaci z operačního programu zaměřeného na životní prostředí. „Realizace akce je vzhledem k nutnosti zpracování potřebné dokumentace pro podání žádosti o dotaci a výběru zhotovitele stavby plánována nejdříve od roku 2024,“ uvedli krajští radní.

Stavba sídla krajského úřadu v sousedství polikliniky v Olomouci byla dokončena v roce 2001 a stála 192 milionů korun. Tehdejší vedení kraje poté zjistilo, že se do budovy nevejdou všichni úředníci, jejichž počet kvůli převodu dalších činností na nové krajské samosprávy postupně vzrostl. Kraj si proto pronajal část sousední výškové budovy Regionální centrum Olomouc. Do budovy se tehdy přestěhovalo 270 úředníků.