Za první rok rekonstrukce Průmyslového paláce dokončili dělníci výkopové práce a hloubení vrtů pro tepelná čerpadla. Nyní přichází na řadu obnova ocelové konstrukce, která je součástí obou křídel i střední haly. Kompletně hotovo by mělo být v roce 2025.

Ještě minimálně rok potrvá oprava hodinové věže, kterou dělníci demontovali a jeřábem snesli ze střechy paláce a která momentálně stojí před samotnou budovou. Zajímavostí je úplný vrcholek celé věže. Tam totiž byla původně na stožáru umístěna napodobenina svatováclavské koruny. Při přestavbě v 50. letech minulého století ji ale nahradila pěticípá hvězda, která pak odtud zase zmizela v 90. letech.

Díky dobovým fotografiím bude moci vzniknout přesná replika koruny, která bude po dokončení rekonstrukce opět zdobit vrchol paláce. „Bude pozlacená a nasvícená, což z ní udělá skutečně velkou dominantu celého paláce,“ míní vedoucí projektu David Čech ze společnosti Metrostav DIZ, která má na starosti rekonstrukci ve sdružení se společnostmi Avers, Syner a Metrostav.

Byť Průmyslový palác vznikl v roce 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy podle návrhu architekta Bedřicha Münzbergera, byla jeho podoba před rekonstrukcí dosti odlišná od té původní. V polovině minulého století jej totiž pro své potřeby přetvořili komunisté. Nejenže tím budova ztratila na části své krásy, připravila ale také nemilá překvapení pro renovátory. „Veškeré práce provedené v 50. letech nám tady značně komplikují život. Zjistili jsme totiž, že téměř všechny jsou doslova odfláknuté,“ stěžuje si Čech.

To má za následek například potřebu mnohem zevrubnější opravy podlah. Dělníci tam musí znovu vybudovat stropy kanálů, kterými povedou technologie, aby unesly požadovanou zátěž. Přičemž úplně původně se měly třeba v pravém křídle opravovat jen parkety.

Co všechno Výstaviště čekáKromě Průmyslového paláce prochází obnovou i řada dalších objektů. Už v létě by návštěvníci měli mít možnost strávit klidný čas na nově opravených střechách Křižíkových pavilonů. Místo pustých betonových ploch by se zde měly objevit stánky s občerstvením, se kterým si budou moci lidé sednout do stínu stromů na lavičku.V zimě by také mělo být opožděně hotové divadlo Spirála, které se divákům znovu otevře po více než dvou dekádách.V září by restaurátoři měli dokončit rekonstrukci Lapidária Národního muzea. Obnova je nyní v první etapě, která zahrnuje kompletní opravu střech a také částečnou rekonstrukci fasády.

Na řadu se nyní dostává ocelová konstrukce, která tvoří kostru celé budovy. Zároveň jsou v ní zasazené i mnohdy velmi poničené vitráže, které jsou ozdobou především střední haly. Skla na levé straně haly, která byla vystavena požáru, už nelze opravit a budou muset být nahrazena novými. Na pravé straně by se podle Čecha snad mohly zachovat zhruba tři čtvrtiny z nich.

Aby se vůbec mohla konstrukce opravit, musí se k ní dělníci nejdříve dostat. A tady znovu přichází na scénu vylepšení z komunistické éry. „Velká část konstrukcí byla tehdy zakryta přestavbou podle návrhu architekta Pavla Smetany, proto nyní stavba prochází řadou dodatečných bouracích prací.

„Po zpřístupnění je částečně ocelová konstrukce nahrubo otryskána a my vyhodnocujeme její aktuální stav,“ sděluje Čech. „Už nyní je jasné, že je potřeba na některých místech určité části vyztužit, jinde zase přidáme celé nové prvky pro zvýšení nosnosti, na které následně přivaříme nýty, abychom dodrželi původní vzhled konstrukce. Práce pak završí finální nátěr v olivově šedém odstínu,“ dodává.

Nezastavitelný rozvoj

Modernizace takřka celého areálu Výstaviště, kterou rozjelo minulé vedení Prahy, s největší pravděpodobností nezarazí ani změna vládnoucí koalice. Společnost Výstaviště Praha, která kromě areálu vedle Stromovky spravuje také Holešovickou tržnici, totiž dostal na starost Adam Zábranský (Piráti), v jehož gesci je mimo jiné majetek metropole. „I když se nyní se vším teprve seznamuji, patří společnost k těm lepším a její vedení je velmi schopné. Žádné změny ve vedení firmy tak momentálně nejsou na stole,“ říká Zábranský.

Zainteresovaný by také mohl zůstat duchovní otec rekonstrukce nejen Průmyslového paláce, bývalý náměstek primátora pro oblast financí Pavel Vyhnánek (Praha sobě), který momentálně předsedá finančnímu výboru.

Kromě toho je prozatím stále ještě předsedou dozorčí rady společnosti Výstaviště Praha. Zábranský by totiž podle svých slov byl rád, kdyby bývalý náměstek pro finance v dozorčí radě zůstal i nadále.

Problém by navíc letos neměl být ani s financováním přestavby. „Pro Výstaviště to v nově schváleném investičním rozpočtu dopadlo dobře. De facto máme schválené vše, co jsme požadovali. V případě Holešovické tržnice je ale náš rozpočet zatím velmi omezený. Nicméně budeme o tom ještě jednat,“ říká Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.