Studentská kolej Collegium Jacobinum na faře ve štýrském Leobenu není největším projektem architektonické kanceláře Wernera Nussmüllera, ale díky noblesní bronzové fasádě z fasádních lamel Siding patří mezi jedny z jejích nejpřitažlivějších a nejoblíbenějších.

Werner Nussmüller se snaží hledat netradiční stavitelská řešení. V roce 1955 jako jeden z prvních vsadil na křížem lepené dřevo a od roku 2005 provází rakouské zmenšující se město Eisenerz v procesu senzační obnovy. Jeho architektonická kancelář právě zažila první generační obměnu a v tom, co Werner a Inge Nussmüllerovi rozjeli, dnes pokračuje jejich syn.

Projekt Collegium Jacobinum se zrodil jako přímá objednávka od místního faráře. Pro mnohé obyvatele Leobenu bylo zpočátku těžké pochopit demolici extrémně zchátralé přilehlé církevní stavby z 16. století. Hned na začátku plánování proto byla navázána konstruktivní spolupráce s Ředitelstvím pro územní plánování, památkovou péčí a ochranou městské krajiny. Po roce neúnavné komunikace se nakonec podařilo získat příslušná povolení.

Studentská kolej Collegium Jacobinum má masivní dřevěnou konstrukci uloženou na
železobetonovém přízemním půdorysu.

Studentská kolej Collegium Jacobinum má masivní dřevěnou konstrukci uloženou na železobetonovém přízemním půdorysu.

Nová stavba v blízkosti kostela svatého Jakuba naplňuje místo novým životem jako studentská kolej a jako místo kulturního setkávání. Společnost Nussmüller Architekten se vydala ojedinělou cestou nejen v případě masivní dřevěné konstrukce, položené na železobetonovém přízemním půdorysu. Tesařský mistr, který měl na starosti ohýbání prefabrikovaných panelů s křížem lepeného dřeva, použil důmyslný druh skladování a nápad částečně umístit budovu bodově na několik pilířů.

Převažující hliníková zavěšená odvětrávaná fasáda v bronzovém odstínu pak kontrastuje s měděnou částí na uliční úrovni. A především, architekti zrealizovali ohnutý skelet budovy, částečně se opírající o zdi staré fary. Skelet kopíruje průběh souběžné ulice. Hliníková fasáda je tak na jedné straně konvexně a na druhé straně konkávně prohnutá.

O projektu:

  • Země: Rakousko
  • Objekt, místo: studentská kolej, Leoben
  • Typ stavby: novostavba
  • Architekti: Nussmüller Architekten
  • Realizace: Spitzer Dach
  • Typ fasády: Siding
  • Barva fasády: bronzová

Ne všechno je cibulová kopule

Helmut Legenstein pracuje ve stejné klempířské firmě již od ukončení studií. V rámci svého největšího projektu naplánoval a namontoval fasádu o ploše 12 000 m2. V Leobenu to bylo necelých 500 m2, a tak se muselo jít do detailu – do posledního milimetru. Legenstein je klempíř tělem i duší. Neustále pečlivě pracuje na té či oné věci. Dostal na starost detailní naplánování a realizaci zavěšené fasády studentské koleje Jacobinum v Leobenu. Ve spolupráci s architekty nastavil spáry fasádních lamel Siding tak, aby bylo možné realizovat mírně prohnutou fasádu a rovněž rozhodl o finálním vzoru pokládky.

Pro podtržení tvaru budovy byly různě dlouhé a široké fasádní lamely upevněny skrytým způsobem. Šířka spár musela být zohledněna vzhledem k jejich podélné roztažnosti. „Kromě technického know-how jsem získal také jemný cit pro PREFA Siding a jeho tvárnost,” uvádí Legenstein. To vysvětluje, proč mezery mezi lamelami na fasádě v Leobenu tak přesně sedí. Od samého počátku si byl jistý, že materiál snese mírné prohnutí, které každý prvek vytváří. „To, co se dnes považuje za individuální řešení, bývalo včera standardem,” zamýšlí se nad technickým vývojem a ručními aplikacemi ve svém řemesle, které jsou stále vzácnější. „V současné době existuje průmyslově vyráběný systém téměř pro každou architektonickou výzvu. Moderní řemeslo si navíc někdy nezadá s předepsanou památkovou ochranou. Ne všechno je cibulová kopule,” říká s úsměvem Legenstein a je patrné, že miluje skutečnou klempířskou práci, nejen čistou montáž.