Město Hlinsko na Chrudimsku chce mít v budoucnu víc městských bytů. Letos začne s přestavbou bývalého ředitelství firmy ETA na bytový dům, kde bude 24 bytů. Práce by mohly začít na podzim. Jde o první projekt, další desítky bytů radnice plánuje. ČTK to řekl starosta Miroslav Krčil (bezpartijní s podporou ČSSD a 3PK).

„Pokud chceme udržet obyvatele ve městě, musíme jim nabídnout bydlení. Ne všichni mají na to si koupit pozemek a postavit si rodinný domek. Ne všichni mají na to si koupit byt, nájemní bydlení v městském bytě pro ně může být řešením,“ řekl Krčil.

Hlinsko vlastní kolem tří stovek bytů. Uvolněnou budovu po firmě ETA pro bytovou výstavbu radnice koupila v roce 2021 za pět milionů korun bez DPH. Město má čerstvě stavební povolení a připravuje výběrové řízení na stavební firmu. Objekt je třípatrový, na každém patře bude osm bytů, nejčastěji dvoupokojových.

„V Hlinsku budeme realizovat projekty dostupného standardního bydlení. Budou to městské nájemní byty pro Hlinečáky, pro mladé, pro rodiny. Zkrátka pro lidi od nás z regionu. Letos na podzim bychom rádi začali se samotnou realizací tohoto prvního projektu a v jejím průběhu chceme vybrat i budoucí nájemníky,“ uvedl starosta.

Náklady vzejdou z výběrového řízení, v minulosti radnice odhadovala, že investice bude stát od 50 do 60 milionů korun. Práce potrvají odhadem rok, lidé by se do bytů mohli stěhovat na Vánoce v roce 2024. „Kolem domu máme rozsáhlý pozemek, oddělíme bytový dům od stávajícího výrobního areálu a začleníme ho do sídliště,“ řekl Krčil.

K tomu má město větší plány na výstavbu 90 bytů v šesti bytových domech. Jde o lokalitu kolem Prošvicovy ulice, v blízkosti teplárny je prostor vhodný pro výstavbu. „Teď je tam louka. Zatím uvažujeme o tom, že to bude městský projekt. Uvidíme, jaké finanční nástroje připraví ministerstvo pro místní rozvoj. Jsme připraveni projekt realizovat i v rámci našich možností, byť je to finančně velký projekt,“ řekl Krčil.