Na Jubilejní zemské výstavě, která se na Výstavišti Praha uskutečnila v roce 1891, Češi prezentovali vše, v čem vynikali. Nemohlo chybět pivo, a tak také Plzeňský Prazdroj zde měl svůj výstavní pavilon – od letoška plně zrekonstruovaný a po čtvrt století znovu v provozu pod názvem Bohemia.

Bývalá restaurace Bohemia na Výstavišti je nově opravená.

Bývalá restaurace Bohemia na Výstavišti je nově opravená. 

Byť se většina pavilonů postupně po skončení výstav rozebírala, likvidovala či prodávala a přesouvala jinam, aby se uvolnilo místo na další akci, rozhodli se pivovarníci novorenesanční budovu restaurace na Výstavišti ponechat.

Následně se jí ujal hoteliér a restauratér Václav Petzold, který zde vedl honosný podnik.

S komunistickým režimem však na restauraci postupně přišly těžké časy a zlepšení nepřicházelo ani po sametové revoluci.

„Restaurace se v průběhu let mnohokrát různě přestavovala a měnila názvy, jeden čas se to tu například jmenovalo Xaver a naposledy před uzavřením Gastrocentrum Bohemia,“ vysvětluje architektka Helena Literová, která je spoluautorkou projektu rekonstrukce.

Nakonec podnik v devadesátých letech zcela zkrachoval, dveře a okna dělníci zabednili a objekt už jen chátral.

Zachovaly se jen zdi

Magistrát řešil rekonstrukci budovy už od roku 2006. Naposledy se o ní pokusilo vedení metropole v letech 2014 až 2018, jelikož se ale v té době původní projekt ukázal jako zastaralý a nikdo nepřipravil nový, z opravy sešlo.

Nynější obnova budovy trvala zhruba dva roky a vyšla na skoro 88 milionů korun.

„Budova Bohemia patří vedle Průmyslového paláce k historicky nejvýznamnějším objektům na Výstavišti. Osobně jsem moc rád, že byla zachována a velmi citlivě renovována, díky čemuž můžeme našim návštěvníkům a obchodním partnerům nabídnout další unikátní místo pro řadu kulturních akcí nebo společenských setkání,“ říká předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl.

Rok 2023 na VýstavištiUž 25. února startuje na Výstavišti Matějská pouť, která letos slaví 60 let od svého přestěhování do areálu z okolí Vítězného náměstí v Dejvicích.Od 11. do 14. května bude Výstaviště opět hostit festival Svět knihy Praha. Organizátoři se letos rozhodli nezasvětit téma konkrétnímu státu, ústředním motivem budou „Autoři bez hranic“.V červnu a červenci bude v areálu letní scéna Studia DVA.Od 22. do 24. června zde proběhne Metronome Festival, kde vystoupí například Jana Kirschner nebo kapela Zrní.V druhé polovině srpna se z Křižíkovy fontány stane Magická fontána.

„Přestože rekonstrukce vyžadovala skutečně rozsáhlé úpravy a zachovány byly prakticky jen obvodové zdi, střechy zázemí a věžiček, podařilo se zachránit další historický objekt, který si svou budoucnost bezesporu zaslouží,“ dodává.

Spuštění nepřetržitého provozu v budově v současné době brání rekonstrukce sousedního Průmyslového paláce, která potrvá ještě minimálně dva a půl roku. Do té doby bude Bohemia sloužit pouze pro pořádání časově omezených akcí.

Chybí dělníci i materiál

Původně měla být v prvním pololetí letošního roku dokončena také oprava divadla Spirála ve spodní části areálu Výstaviště, která probíhá od května 2021. Práce se ale zpozdily, a tak bude divadlo s největší pravděpodobností dokončeno až v zimě.

„Hrubá stavba už je hotová. V současné době, ale práce stojí, protože jsme museli znovu vypsat veřejnou zakázku a čekáme na výběr nového zhotovitele. Zároveň se obrovsky zdražil stavební materiál a firmám vinou války na Ukrajině odešlo velké množství pracovníků,“ vysvětluje Hübl.

Spirálu bývalý správce Výstaviště uzavřel poté, co ji výrazně poničily povodně v roce 2002. Na budovu dokonce už existoval i demoliční výměr, současné vedení města se ale rozhodlo objekt zachránit a znovu do něj vrátit život.

Výraznou rekonstrukcí momentálně procházejí střechy Křižíkových pavilonů, které se mají z prostých betonových ploch proměnit na místa odpočinku a setkávání. Pražané tam naleznou stánky s občerstvením, se kterým si budou moci sednout do stínu stromů na lavičku.

„Všechno trochu komplikuje nevyzpytatelné počasí, nicméně v létě by si návštěvníci už měli mít možnost užít prostory, které budou představovat zásadní proměnu oproti stavu v posledních dvaceti letech,“ předjímá Hübl.

Sochy v novém domově

Samotné pavilony prošly kompletní obnovou už v předchozích letech a Výstaviště je v současné době používá jako hlavní náhradu pro pořádání větších akcí, které se dříve běžně konaly v opravovaném Průmyslovém paláci.

Už letos v září mají restaurátoři dokončit rekonstrukci Lapidária Národního muzea, které na Výstavišti stojí od roku 1891 stejně jako Bohemia. Obnova domova největší české státní sbírky kamenných plastik je momentálně v první etapě, která zahrnuje kompletní opravu střech a také částečnou rekonstrukci fasády.