Minimální požadovaná cena je stanovena na 100 tisíc korun. Soudní odhad však operuje s ještě nižší cenou. O věci informoval portál Lidovky.cz

„V každém případě je tato opona již nepoužitelné nejen v původním prostoru, ale jako opona vůbec vzhledem k limitujícím rozměrům. V tomto případě se jedná o jeden z mála případů, kdy obecná cena je vyšší než případná cena tržní, kdy lze jen stěží nalézt muzeum umění, sběratele, galerii, kteří by byli ochotni zakoupit umělecké dílo bez možnosti jeho prezentace vzhledem k rozměrům (9 x 16 m), které téměř znemožňují pravidelnou údržbu, péči, nemluvě o případných transportech, či restaurování,“ píše se v posudku, který vypracoval Jan Štíbr.

Tržní cenu sám na základě těchto skutečností odhaduje na 70 až 80 tisíc.

Opona Antonína Střížka, která byla původně určena k novému nastudování Kouzelné Flétny. Auto na malování použil akryl. Státní operu zdobila od roku 2002 až do jejího nedávného uzavření kvůli rekonstrukci.

Na oponě je zobrazená klíčová scéna pohádky Kouzelná flétna, a to rituální zkoušku prince Tamina, kterého doprovází princezna Pamina. Oba jsou decentně nazí a dávají se do malované krajiny a táhnou za sebou nařasený pruh látky, který je jednou z dominant obrazu. 

„Hlavní hrdiny pak ozařují dva kužele světla z divadelních reflektorů v ruku andělů s takřka růžovými křídly, divadlo připomíná i stylizovaný závěs v levém horním rohu oponu,“ popisuje oponu soudní znalec.

V současné době je opona umístěna ve skladu. Podle úřadu jsou možnosti prohlídky silně omezené. Zájemci mají nabídky posílat e-mailem do poloviny ledna.

Historická budova Státní opery v Praze se téměř po třech letech oprav otevřela na začátku letošního ledna. Rekonstrukce stála 1,3 miliardy korun. Součástí úprav byla i nová opona. Ta vznikla podle návrhu původní opony Eduarda Veitha, která se v roce 1945 ztratila. Nahradí oponu, kterou divadlo nyní nabízí k prodeji.