Po šesti letech příprav se Postoloprty na Lounsku patrně ještě letos pustí do velké proměny Mírového náměstí. Dominantou prostoru bude výjev z Dalimilovy kroniky o knížeti Oldřichovi a vesnické dívce Boženě, přibudou také nové vodní prvky. Stavební práce potrvají asi dva roky.

Modernější vzhled už postoloprtské náměstí potřebuje. Nyní ho totiž hyzdí popraskaný beton, z části chybějící dlažba, vylámané obrubníky nebo nefunkční kašna, ve které jsou místo vody odpadky.

„Půjde o nejrevolučnější změnu v Postoloprtech od středověku. Právě náměstí je první místo, kam každý návštěvník zavítá a ze kterého si udělá dojem o celém městě,“ říká o projektu starosta pětitisícového města Zdeněk Pištora (Trikolóra).

Neotřelou vizuální tvář náměstí a blízkému okolí navrhl známý český architekt Roman Koucký se svým týmem. Inspiraci nalezli v historii.

„Při zkoumání historie i současnosti města jsme narazili na zajímavý text a obrazy z Dalimilovy kroniky. Ty pojednávají o tom, jak kníže Oldřich potká na břehu řeky prostou dívku Boženu, podlehne její kráse a učiní z ní svou manželku a kněžnu přes odpor ostatních zemských šlechticů. V Dalimilově kronice je tento příběh jednoznačně situován právě do Postoloprt,“ popisuje architekt.

Náměstí bude vizuálně tento příběh vyprávět. Pomocí různobarevné dlažby tam budou ztvárněny siluety tří postav – knížete Oldřicha, dívky Boženy a kněze, půjde o výjev Oldřichovy a Boženiny svatby na břehu řeky. V siluetě kněze pak bude vepsán text z Dalimilovy kroniky. Dalšími vyobrazenými motivy bude Oldřichův kůň a pozadí dokreslí rostlinný vzor a motiv řeky Ohře.

Kašna jako vodní hodiny

Restaurovány budou i památkově chráněné objekty, které se na náměstí nacházejí. Jde o barokní pískovcovou kašnu. Ta je dnes nefunkční, čtvercová základna je popraskaná a někteří lidé si ji pletou s odpadkovým košem. Kašna má po renovaci fungovat jako vodní hodiny.

Zrestaurován bude také sloup se sousoším Piety z 18. století a ohradní zámecká zeď.

„Pod náměstím vznikne obrovská vsakovací nádrž k zachytávání srážkové vody, aby nestékala do kanalizace, a bude tak plnit funkci zadržování vody v krajině. Budou tam i nové vodní prvky – podél motivu řeky budou vodotrysky a mlžítka. Stávající stromovou alej podél náměstí, která je zastaralá, nahradí nové mladé stromy. Vysázeny budou už vzrostlé stromy. Umístěn tam bude zcela nový mobiliář,“ líčí Pištora.

Další velkou změnou bude systém parkování. „Po rekonstrukci nebudou vozidla stát uvnitř náměstí. Nová parkovací místa vzniknou podél náměstí,“ uvádí starosta s tím, že úpravou projde plocha o velikosti zhruba 10 tisíc metrů čtverečních.

Dvě etapy

Architekti studii nové podoby náměstí představili už v roce 2015. Posledních pět let trvalo zpracování projektové dokumentace. 

„Šlo o velmi náročný úkon, technicky vše zvládnout bude náročné. Nyní máme hotovou kompletní dokumentaci stavby včetně stavebního povolení. Dalším krokem je příprava zadávacích podmínek a výběrového řízení na zhotovitele. Toho bychom chtěli vybrat do konce letošního roku, tak aby v této době mohly začít stavební práce, či na začátku příštího roku. Předpokládám, že stavební práce by mohly trvat až dva roky,“ podotýká Pištora s tím, že nákladný projekt bude město financovat z úvěrového rámce, jehož čerpání před časem schválili zastupitelé.

Předpokládané náklady jsou vyčísleny na 80 milionů korun. Konečná suma ale vzejde z výběrového řízení.

Kromě úprav Mírového náměstí projekt zahrnuje i stavební práce v Husově ulici a na místě stávajícího autobusového nádraží, kde vznikne zcela nové náměstí, které se bude jmenovat Farní. Jeho hlavním prvkem bude sakurová alej.

Novou podobu získá autobusová zastávka, která bude krytá a její přední část bude tvořit velký nápis názvu města.

Stavební práce budou rozděleny do dvou etap. V první fázi je v plánu rekonstrukce plochy Mírového náměstí, v druhé proběhne úprava prostoru autobusového nádraží.

Nejsou to jediná vylepšení na hlavním náměstí. Město právě dokončuje rekonstrukci bytového domu, takzvané spořitelny, kde vznikají nové městské byty. Radnice v minulosti vykoupila od soukromníků i další domy okolo náměstí, které postupně opraví, ve dvou vznikne bydlení s pečovatelskou službou.