Areál bývalé Mosilany nedaleko historického centra Brna dostane ještě letos koncepci, podle níž se bude řídit jeho proměna. Přestavba zajistí budoucí rozvoj dlouho zanedbané lokality i zachování unikátnosti místa pro další generace.

Mosilana má podle památkářů vedle historické a urbanistické hodnoty navíc i...

Mosilana má podle památkářů vedle historické a urbanistické hodnoty navíc i architektonický význam. Loni proto podali ministerstvu kultury návrh na prohlášení části budov za kulturní památku. 

Řešení vymýšlí pět renomovaných architektonických ateliérů, které úkolem vypracovat návrhy nově pověřil vlastník brownfieldu, firma Financial Consortium. Takzvané architektonické zadání dostala kromě českých i britská kancelář.

„Konkrétní návrhy odprezentují jednotlivé týmy na konci července před odbornou komisí. V srpnu vyhlásíme jeden až dva finálové projekty, které dostanou prostor na podrobnější dopracování, a to včetně získaných podnětů ze strany veřejnosti. Vítězný návrh pak vyhodnotíme v listopadu,“ přibližuje za vlastníka Jiří Filip.

Investor původně plánoval místo starých průmyslových budov postavit novou obytnou čtvrť, proti záměru plošné demolice se však postavili památkáři a město. Na ministerstvo kultury proto podali návrh na prohlášení části budov za kulturní památku a pozastavili potřebnou změnu územního plánu pro lokalitu.

Vlastník má nyní hotové stavebně-technické a stavebně-historické průzkumy, které ukázaly, že objekty jsou vhodné pouze pro skladování, a nikoli pro bydlení nebo podobné účely. Uvnitř například chybí vytápění, velká okna nejsou izolovaná.

Při plánování přeměny areálu je teď investor ve spojení s městem a památkáři. Nedávno se všechny strany zúčastnily workshopu o Mosilaně, jehož aktéři se zabývali historickou hodnotou areálu nebo možnostmi budoucího využití historicky cenných objektů.

Areál bývalé Mosilany je čtyřhektarovým brownfieldem poblíž historického centra města s 48 budovami. Nachází se mezi ulicemi Křenová, Vlhká a Špitálka, ze severu ho ohraničuje násep železniční tratě. Dlouhé roky tam v bývalých továrních budovách sídlily různé firmy. Původně lokalita sloužila pro textilní výrobu, jejíž počátky na místě sahají až do 19. století.

Proměny se v budoucnu dočká také nedaleký areál Šmeralových závodů. Plocha o rozloze přes jedenáct hektarů momentálně slouží pro výrobu a skladování. Dělají se tam tvářecí stroje, třeba lisy a buchary. Po přestavbě v místě lidé najdou bydlení, práci, potřebné služby a občanskou vybavenost.