Ústí nad Orlicí se vrací k záměru přestavět bývalou administrativní budovu textilky Perla v závodu 06 v části Hylváty na startovací byty. V minulém volebním období se ve vedení města nenašla shoda, jak objekt využít. Návrh budovu prodat se v zastupitelstvu neprosadil, řekl ČTK starosta Petr Hájek (sdružení Oušťáci).

„V tuto chvíli jsme uzavřeli objednávku na dispoziční studii, která řeší, zda objekt je vhodný a za jakých podmínek na konverzi za účelem startovacích bytů,“ uvedl Hájek.

Radnice objekt získala před zhruba deseti lety v insolvenčním řízení po konkursu firmy Perla. V předchozích letech záměr zbrzdila pandemie onemocnění covid-19, prodeji budovy zase bránily obavy, aby se z ní nekontrolovaně nestala ubytovna.

Město si již před lety nechalo zpracovat nové zaměření administrativního objektu a jeho stavebně-technický průzkum. Studie by měla stanovit, kolik bytů a s jakou kvalitou by v budově mohlo vzniknout a za jakých nákladů. Podle Hájkova odhadu by se dalo vybudovat 20 až 30 bytů s případnou půdní vestavbou. Část přízemí, kde dříve byla jídelna a kuchyň továrny, by bylo možné využít pro technické zázemí objektu.

Město hledá způsob, jak přestavbu financovat. Dotace na startovací byty zatím získat nelze, reálnou variantou je úvěr, který by se splácel z nájemného. To by ale nemohlo být u startovacích bytů příliš vysoké. Nájemníci by v nich mohli bydlet po omezenou dobu, kritéria pro přidělování bytů chce město ještě zpracovat.

Ústí v minulosti prodalo jinou administrativní budovu firmy Perla v závodu 01 místní společnosti Agrostav. I u ní se počítá s bytovou výstavbou, podle zpracované studie by mohlo vzniknout až 30 bytů.