V několikatýdenním předstihu jsou práce na stavbě nového mostu přes Mezibořskou ulici v Litvínově. Zatímco samotná stavba probíhá bez problémů, potíže společnosti často přidělávají zloději nebo lidé ignorující zábrany i hlídače.

Výstavba nového mostu přes Mezibořskou ulici v Litvínově. (13. července 2021)

Výstavba nového mostu přes Mezibořskou ulici v Litvínově.

„Kompletně hotová je spodní stavba, teď probíhá výstavba nosné konstrukce. Napřed jsme zhruba tak o měsíc,“ řekl Marek Šulc z brněnské firmy Firesta, která zakázku na demolici starého a výstavbu nového mostu získala. Dělníci jsou na místě prakticky nonstop, tedy včetně víkendů.

Demolice původního mostu na páteřní Podkrušnohorské ulici, který už byl v havarijním stavu, odstartovala na začátku února. Stroje ho „rozkousaly“ během několika týdnů, přičemž okamžitě začala výstavba mostu nového.

Projekt má město celkově vyjít na zhruba 120 milionů korun. Radnici se podařilo získat dotaci, která může pokrýt až 75 procent nákladů.

Podle původních předpokladů má být zcela hotovo až příští rok v září. O tom, že by teoreticky mohly práce skončit dřív, nechce Šulc spekulovat.

„Jsou před námi věci, které vyžadují opravdu dobré klimatické podmínky. Ale my nevíme, jaký bude podzim, jaká bude zima. Říci mohu jen to, že dodržíme původně stanovený termín,“ podotkl Šulc.

Firma se musí vypořádávat s trendem rostoucích cen materiálu. Některé věci jsou dražší i o třicet procent.

Čelí také opakovaným nájezdům zlodějů nebo snahám lidí projít přes zatarasené území stavby.

„Krádeže jsou bohužel skoro každodenní záležitost. Jde především o kabely. Případy, kdy nám někdo usekne kus kabelu, jsou opravdu hodně časté,“ zmínil Šulc.

„Dále se neustále potýkáme s tím, že lidé nerespektují ohraničení stavby. V noci si v klidu přijdou, odendají plot a chtějí projít. Není přitom výjimkou, že výzvu hlídače, aby prostor opustili, zcela ignorují. Jediné, co na to mohu říct, je, že jsou hrozně nezodpovědní, protože pohybovat se tady, a ještě ke všemu za tmy, je nebezpečné,“ dodal.